BetonGenel

Yapılarda Nesnelerin İnterneti (IoT) Uygulamaları: Betonda Kür İzleme

İnşaat sanayisi yeni fikir ve teknolojileri benimsemek konusunda yavaştır. Nesnelerin internetinin (IoT) etki yarattığı alanlardan biri de beton kürünü izlemedir. Teknolojiyi benimseyen şirketler verimlilik, etkinlik, güvenlik ve rahatlık konularında önemli gelişmeler sağlıyor.

İnşaat, yeni fikirleri benimsemek söz konusu olduğunda en çok gecikme yaşayan alanlardan biridir. Bu atalet, inşaat şirketlerinin tutucu yapısının yanı sıra yüksek riskler ve karmaşıklık nedeniyledir. Bütün bu engellere rağmen, yeni teknolojilerin bu sektördeki genel performans, verimlilik, güvenlik ve etkinlik üzerinde önemli bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden müteahhitlerin, beton işleri için Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarını dikkate alması çok önemlidir.

“IoT” (Nesnelerin İnterneti) en basit hâliyle cihazların internet üzerinden bağlantısıdır. Cep telefonları, bilgisayarlar, arabalar, evler, ev aletleri, cihazlar ve saha sensörlerine giydirilen teknoloji devasa bir ağa bağlandığında IoT’yi oluşturur. Aşağıda IoT’nin betonun olgunluğunu izlemedeki faydalarının bir özeti bulunmaktadır.

Verim

İnşaatta verimliliği arttırmak gerçek bir kabustur. Zamanında teslim edilmeyen proje sayısı ve maliyeti bunu göstermektedir. Zorlu alanlardan biri betondur. Kalıp sökme gibi kritik faaliyetlerin gerçekleşebilmesi için beton döküm ve çizelgeleme olgunluğunun programlanmasının kesin olarak yapılması kritik öneme sahiptir.

IoT’deki gelişmeler, artık internete bağlanan sıcaklık probları ile beton olgunluğunu gerçek zamanlı izlenmesini sağlıyor. Bu araçlar gerçek zamanlı olarak iletişim kurarak verileri işler ve karar vermeyi kolaylaştırarak inşaat programlarını hızlandırır.

Bu teknolojiyi kullanmak ve iş sahasında Maturix, SmartRock ve Concrete Sensors gibi sensörleri kurmak etkin bir saha yönetimi sağlar. Bütün veriler, kablosuz sensörler kullanılarak sezgisel bir yazılım platformunda toplanır. Bu yaklaşım planlama ve iş akışlarını optimize eder, dokümantasyonu otomatik hâle getirir, uzaktan erişime izin verir ve manuel veri toplamayı ortadan kaldırır.

Emniyet

Şantiye çok hızlı bir şekilde değişebilir. İşçileri güvende tutmak için beton yerleştirme ve sağlamlığı çok dikkatli bir şekilde yönetilmelidir. Hatalı veya düşük kaliteli malzemelerin kullanılması tehlikelere neden olabilir. Tahribatsız yöntemlerle yapıları kontrol etmek güvenli bir alternatiftir. Kritik özelliklerin gerçek zamanlı olarak ölçülmesini sağlar ve karar vericilere kablosuz olarak veri gönderir. Süreç göreceli olarak az bir çalışma gerektiriyor ve tahminlerin önünü kapatıyor.

Yenilik

Bazı durumlarda, çevresel koşullar değişir ve bu nedenle nem ve sıcaklık gibi yapısal bütünlük için kritik olan değişkenleri izlemek zorlaşır. Sadece projenin masrafları değil doğruluk da tehlikeye girer. Geleneksel ölçüm yöntemleri yanlış değerler verdiğinde karar vermek zorlaşmaktadır. IoT sensörleri, kritik verileri toplamak için güvenilir yöntemler getirerek inşaat endüstrisini sallamaktadır. İleri görüşlü şirketler ise bu akıllı çözümleri ilgi çekici buluyor.

Güvenilebilirlik

Yeni teknoloji çözümleri amaçlanan uygulama için optimize edilmiştir ve bu nedenle geleneksel yöntemlere kıyasla doğruluk oranı daha yüksektir. Örneğin, betonun dayanıklılığını ölçmek için yapılan kırılma testlerini göz önünde bulundurun: depolama ve test sırasında birçok şey yanlış gidebilir. Kablosuz sensörler betona bağlanarak gerçek zamanlı veriler elde edilir.

Raporlar, IoT sensörlerinin standart beton silindir kırılmalarına kıyasla olgunluk bazlı dayanım tahmininde yüzde 90 doğruluk sağlıyor. Beton algılama teknolojisindeki ve IoT cihazlarındaki gelişmeler, tahminde bulunmak yerine daha doğru veriler sağlayarak test sonuçlarının güvenilirliğini artırmaktadır. Karar vericiler güvenilebilir verilerle harekete geçebilir.

Kolaylık

İnşaat sırasında betonun kürlenmesi sürecini takip etmek fiziksel olarak zahmetli ve yavaş bir işlemdir. Geleneksel sıcaklık, nem ve güç verisi toplama yöntemleri ise zaman alıcıdır. IoT cihazları şantiyeye kolaylık getirir. İş gücü optimize edilir ve maliyetler en aza indirilir. Tasarım gereği, IoT sensörler pahalı bileşenler gerektirmez ve daha hızlı kararlar alınması için şantiye personeline gerçek zamanlı veriler sağlar. Danışman mühendisler ve hazır beton tedarikçileri, müteahhitlerin karışımlarını kendilerinin kalibre etmelerini istemek yerine çevrim içi verilerle önceden kalibre edilmesini sağlar.

Sonuç

Sensör teknolojisinin yapımdaki çoğalması geleceğe yönelik büyük bir atılımdır. IoT araçları, değer zinciri boyunca sonuçları iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Kaynak: https://www.iotforall.com/iot-applications-construction-concrete-curing-monitoring

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Elektrikli temizleyiciler ve boyama işlerini unutun, geleceğin binaları sizin için…
Cresta Posts Box by CP