BetonGenel

Araştırmacılar Kendi Kendini Temizleyen Beton Oluşturuyor

Elektrikli temizleyiciler ve boyama işlerini unutun, geleceğin binaları sizin için tüm işleri yapabilir. Tabii bunlar inşaat sektörü, yeni geliştirilen kendi kendini temizleyen betonu benimserse gerçekleşecek.

Araştırmacılar, yalnızca güçlü, ısı yalıtımlı ve ses geçirmez değil, aynı zamanda kahve veya soda gibi malzemeleri geri veren yeni bir beton türü yarattı. Daha da iyisi, salınan toz parçacıklarını bile duvardan atıyor. Araştırmacıların bu çalışması ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde yayımlandı.

Kendi kendini temizleyen yüzeyler oluşturmak için uzun yıllardır çalışılıyor

Bilim adamları, yıllar boyunca kendi kendini temizleyen yüzeyler oluşturmaya çalışırken yüzeylere hidrofobik malzemeler eklemiştir. Ancak bazı sınırlamalar var. Kimyasallar zamanla çizilme ve aşınma eğilimindedir. Binalarda betonu zayıflatan kimyasallar inşaat için ideal değildir.

Araştırmacılar, betonun kendi kendini temizlemesini sağlamak için kolay bir yöntem oluşturmak istediler ve bunu yağ, bir emülgatör ve polidimetilsiloksan (PDMS) adı verilen hidrofobik bir silikon polimeri ekleyerek başardılar. Bütün bu malzemeler taze betona eklenmiştir. Yağ, emülgatör sayesinde, PDMS’yi içeren damlacıklar oluşturdu. Daha sonra beton kurumaya bırakıldı ve yağ buharlaştı. Böylece betonda PDM boşluğu adı verilen boşluklar kaldı. Sonuç olarak toz ve sıvıları itebilen hafif ve mekanik olarak güçlü bir beton elde edildi.

Birçok içecek test edildi

Araştırmacılar, bu betonda süt, soya sosu, kahve ve boya dâhil her türlü sıvının itme kabiliyetini test etti ve hiçbir leke kalmadı. Beton, mekanik taşlama, ısıl işlem ve kimyasal maddelere maruz bırakıldıktan sonra bile “süperhidrofobik”ti.

Xin Xu’nun liderliğindeki araştırmacılar, kendi kendini temizleyen beton için doğadan fikir edindi. Doğada, bir bahar yağmuru fırtınası sırasında yağmur damlalarının toplanıp bırakılması ya da bir kertenkele ayağının su damlacıklarını uzaklaştırması gibi pek çok örnek var.

Kaynak: https://interestingengineering.com/researchers-create-self-cleaning-concrete-that-repels-liquid

İlginizi Çekebilir
Beton karışımları, sürekli artan güç ve dayanıklılık ihtiyaçlarının yanı sıra…
Cresta Posts Box by CP