Beton

Ultrasonik Dalgalarla Betonun Katılaşmasını Ölçebilen Akıllı Kalıp Sistemi

Araştırmacılar, ultrasonik dalgalar kullanarak betonun katılaşma sürecini ölçen akıllı bir kalıp sistemi geliştirdiler. Bu sistemde, nesnelerin interneti tabanlı kalıp sistemini kullanarak akıllı telefonlar ile betonu anında kontrol edilebiliyor.

Beton sertleştiğinde kalıp sökülmesi gerekir, ancak kalıbın tam olarak ne zaman sökülebileceğini belirlemek zor olabilir. Şu anda dolaylı ölçümler veya diğer ampirik yöntemlerle kalıplar belirli bir süre sonra çıkarılmaktadır. Sertleşme seviyesini kontrol etmek için sık sık kalıp açmak doğru bir yöntem değildir.

Şantiyede dökülen betonda sıcaklığa bağlı olarak farklı değişkenler gerçekleşebilir. Betonun sertleşmesi ve olgunluk seviyesi konusunda yanlış kararlar alınabilir.

Kore İnşaat Mühendisliği ve Bina Teknolojisi Enstitüsünden (KICT) Dr. Kim Yeong-jin liderliğindeki bir araştırma ekibi, ultrasonik dalgaları beton yüzeye göndererek betonun katılaşmasınıını ölçmek için iletim hızını kontrol eden akıllı bir kalıp sistemi yarattı. Bu sistemde ultrasonik dalgalar beton sertleştikçe daha hızlı yayılır. Akıllı sistem, insan eliyle değil, uzaktan kumandalı bir elektrikli bağlantı cihazıyla monte edilebilir veya sökülebilir.

KICT Başkanı Kim Byung-seok yaptığı açıklamada, “geliştirilen akıllı kalıp sistemi, şantiyelerdeki güvenlik kazalarının çözülmesine ve beton yapıların kalitesinin iyileştirilmesine büyük katkı sağlayacak.” dedi. Sistemin prototipinin tamamlanmasının ardından teknoloji, inşaat ve madencilik için makine üreticisi Sunjin RCS ile tünel ve demiryolu inşaat şirketi Hyomyung ECS’ye devredildi.

Kaynak: www.ajudaily.com/view/20221007173749032

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Bir grup araştırmacı yakın zamanda Polymers dergisinde radyasyona karşı koruyucu…
Cresta Posts Box by CP