Beton

Karbondioksiti Emen Beton

Concrete4Change adlı şirketin geliştirdiği yeni nesil beton atmosferdeki karbondioksiti emiyor ve sera gazı salımını büyük ölçüde azaltıyor.

Şirketin Teknoloji Bölümü Başkanı Dr. Michael Wise ve ekibinin en büyük önceliği hepimizin ev ve iş yerlerinin inşaatında kullanılan, inşaat endüstrisinin en temel ürünü olan betonun yapısını değiştirerek, onu çevre dostu bir madde hâline dönüştürmek. Zira dünyadaki CO2 salımının %8’i betonun ana bileşeni olan çimentonun üretimi esnasında açığa çıkıyor.

Peki, atmosferdeki sera gazlarını emen bir beton geliştirmek mümkün mü?

Dr. Michael Wise bu soruya şöyle cevap veriyor:

“Teknolojimiz, inşaat sektörünün açığa çıkardığı CO2 emisyonlarını geri dönüştürmeye, sektördeki maliyetleri düşürmeye ve binaların ömrünü uzatmaya yardımcı olacak.”

Wise geliştirdikleri yeni nesil betonun, binaların dayanıklılığını artırdığını ve enjekte edilen karbondioksiti de kalıcı olarak mineralize ettiğini (taşlaştırdığını) belirtiyor. Bunun yanında yeni teknolojide eski betonlara eş değer dayanımda beton üretmek için daha az kaynak kullanılıyor.

Geliştirdiğimiz beton yaygınlaşırsa, inşaat sektörünün açığa çıkardığı emisyon oranı %50 oranda düşebilir.
Dr. Michael Wise 
Concrete4Change Teknoloji Departmanı Başkanı

Dr. Michael Wise bu teknolojinin inşaat sektöründe açığa çıkan ve küresel emisyonların ortalama %4’üne eş değer olan iki milyar ton CO2’i azaltma potansiyeline sahip olduğunu ifade ediyor. Bu oran şu andaki inşaat sektörünün sebep olduğu emisyon oranının yaklaşık %50’sine denk geliyor.

Geliştirdikleri ürünün ev, iş yeri, gökdelen, fabrika gibi birçok inşaat alanında kullanılabildiğini ifade eden Wise, “Bu betonun tek farkı daha ucuz ve dayanıklı olması.” diye konuştu.

Japonya’nın Chiba şehrinden bir kare. Beton bloklar inşaatların vazgeçilmez yapı taşları.

Her canlının hayat kaynağı olan suyu saymazsak çimento ve sudan oluşan beton, kütle bakımından dünyada en çok kullanılan madde konumunda yer alıyor.

Dünyadaki su kaynaklarının en az %10’u çimentoyla birlikte karıştırılarak beton yapımında kullanılıyor. Bunun yanında sadece kömür, petrol ve doğal gaz kullanımı betonun ortaya çıkardığı CO2 gazından daha fazla atmosferi kirletiyor.

Betonun kullanılmadığı bir ev, bina ya da yapı neredeyse hiç yok. Ahşaptan ya da farklı maddelerden yapılan yeni inşaatların büyük çoğunluğunda bina temelleri yine betonarme olarak yapılıyor.

Kısaca beton hayatımızın her yerinde var. Betonun hayatımızı kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçek.

Binaları taş, ahşap, cam, toprak, kerpiç gibi doğal malzemelerden yapmak oldukça maliyetli. Beton ise ucuz ve kullanımı oldukça kolaydır Bu sebeple insanlar binalar yapmaya ve “çimento su karışımı” kullanmaya devam ediyor.

İstatistiklere göre her 10 saniyede bir dünyadaki inşaat sektörü 19 bin metre küp beton kullanıyor. 2050 yılında bu rakamın 1990’lara kıyasla yaklaşık 4 kat daha fazla olacağı tahmin ediliyor. Betonun ömrü binalarda ortalama 100 yıla, yol ve kaplamalarda ise 50 yıla kadar sürüyor.

Bir ton betonun geri dönüştürülmesi 6,5 ton suyun kullanılmasının ve 900 kilogram CO2 gazının atmosfere karışmasının önüne geçiyor.

Dünyada daha çevre dostu inşaat malzemesi üretmek için önemli çalışmalar da yok değil. 2020’de yapılan bir araştırmaya göre, “geri dönüşüm özelliği olan beton” geleneksel betondan çok daha iyi sonuçlar veriyor ve adı üzerinde geri dönüştürülerek defalarca kullanılabiliyor.

Geri dönüştürülmüş endüstriyel lifler İtalya’da doğaya zarar vermeyen “yeşil çimento” üretiminde test ediliyor. Bunun yanında Belçika’da geliştirilen kendi kendini onaran beton da, sektörde merakla beklenen yenilikler arasında…

Concrete4Change’in karbondioksit emen beton ürünü İngiltere’de düzenlenen Climate Challenge Cup yarışmasının “sıfır emisyon” kategorisinde birincilik ödülü aldı. The Young Foundation adlı sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen organizasyon, küresel ısınma ve iklim krizi sorununa çözüm sunan projelere destek veren bir kuruluş.

Dr. Michael Wise geliştirdikleri ürünü hızlı bir şekilde seri üretime geçirerek ticari bir değere dönüştürmeleri gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Dünyanın hayatta kalabilmesi için bu çözüm yöntemini kullanmamız gerekiyor.”

Kaynak: https://tr.euronews.com/green/2021/11/29/karbondioksiti-emen-beton-insaat-sektorunun-kuresel-s-nmaya-katk-s-n-azaltabilir-mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kullanılmakta olan beton dayanımlarının artmasıyla daha sık rastlanılan düşey duvar…
Cresta Posts Box by CP