Beton

Porto’daki Vodafone Genel Merkez Binası, Yekpare Beyaz Betondan Oluşan Kabuk Yapısıyla Dikkat Çekiyor

Vodafone, 2006 yılında elli Portekizli mimari ekibin davet edildiği bir yarışma düzenledi ve yarışmayı Barbosa & Guimares’in konsepti kazandı. Vodafone Genel Merkezi’nin 13,4 milyon avroya mal olan ve şirket sloganı “Life in Motion”dan ilham alan mimarisi, bir dizi üçgen pencere boşluğunun olduğu beton cepheden oluşuyor.

Barbosa Guimares Arquitectos tarafından tasarlanan ve kendi üzerine yıkılmış gibi görünen bu iskelet bina, Vodafone gibi yenilikçi bir şirket için güçlü, yaratıcı vizyona ve merak duygusuna sahip heykelsi bir anıt.

Vodafone Genel Merkezi, Avenida da Boavista caddesi ile Rua Correia de Sá caddesinin kesiştiği noktada, 1970 m2lik bir arsa üzerinde yer almaktadır. Alan içinde bulunan birkaç ağaç türü bozulmadan korunmuştur.

Binanın işlevsel programı otopark, ofisler, alışveriş merkezi, oditoryum, kantin, eğitim odaları, depolar ve teknik alanlardan oluşuyor. Bölümler, iç mekânlar arasında optimum bağlantıya izin veren yumuşak bölücülerle ayrılmıştır. Dikey yapının, beşi yer üstünde ve üçü bodrumda olmak üzere sekiz katlı olarak inşa edilmiştir. Boavista Bulvarı’ndan üç giriş noktası bulunan lobi, iki katlı bir alışveriş merkezi, bir oditoryum ve bir kafe zemin katta yer alıyor. Üstte bulunan açık dört kat satış ofislerini, Müşteri Hizmetlerini, Operasyonları, Finansı ve Teknolojiyi barındırırken, zemin katta bir oditoryum, bir kafeterya ve teknik yardım laboratuvarının bulunduğu mağaza yer alır. Bodrum katında ise otopark, eğitim merkezleri, depolar ve depo odaları bulunuyor. Binanın çatısında yumuşak hatlara sahip devasa bir teras bulunmaktadır.

Binanın batı tarafındaki mevcut yapılardan ayrılması, bağımsız olmasına olanak tanıyor ve blok içindeki bahçelerin zarif bir görüntüsünü alıyor.

Doğal ışık, ofislere kuzey ve güney cepheleri boyunca uzanan sürekli pencerelerden giriyor. Üçüncü katta ve çatıda iki adet serbest erişimli açık alan bulunmaktadır. Asansör ve merdiven gibi dikey erişim noktaları binanın kenarlarına konumlandırılmış.

Vodafone Genel Merkezi, tüm katlara, ana girişe, eğitim odalarına ve otoparka doğrudan bağlanarak bir odak noktası oluşturuyor.

Binanın yapısı tamamen betondan inşa edilmiş; duvarlar, çekirdekler ve birkaç kolonla desteklenen yekpare levhalardan oluşuyor.

Binanın çevresi etrafında çeşitli paneller hâlinde genişleyen hem kuzey hem de güney cephelerinde kendiliğinden yerleşen beyaz betondan oluşan kabuk konstrüksiyon, deniz kontrplak kalıbı ile tamamen yerinde inşa edildi. Dâhili olarak dış duvarlar, ekipmanın hareketine izin verecek gerekli oranlarda ısı yalıtımlı hava kutuları oluşturmak üzere alçı levhayla kaplandı. Çatı örtüsü beyaz prefabrik levhalar, ısı yalıtımı ve su yalıtımı ile tamamlandı.

Yapının iç kısmı çoğunlukla beton, mermer ve alçıpandan yapılmıştır. Dış pencere çerçeveleri alüminyum ve çelikten, iç çerçeveler ise paslanmaz çelik ve ahşaptan oluşmaktadır.

Kaynak: https://parametric-architecture.com/vodafone-headquarters-in-porto-features-a-monolithic-building-with-shell-construction-of-white-concrete/#google_vignette

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Beton yapılar inşa ederken, bunların basınç yüküne dayanma yeteneğini bilmek…
Cresta Posts Box by CP