Beton

Betonun Basınç Dayanımını Artırmaya Yönelik Kür Teknikleri

Beton yapılar inşa ederken, bunların basınç yüküne dayanma yeteneğini bilmek ve bunu iyileştirmenin yollarını bulmak önemlidir. Bu nedenle bu yazıda betonun basınç dayanımını artırmak için üç pratik kürleme tekniğinin avantajları incelenmektedir..

Betonun kürlenmesi nedir?

Beton kürü, çimentonun erken yaşlarda hidratasyonuna yardımcı olmak amacıyla betondaki yeterli nemin uygun sıcaklık aralığında tutulması işlemidir. Hidrasyon, çimento ve su arasında sertleşmeye ve sertleşmeye katkıda bulunan çeşitli kimyasalların oluşumuyla sonuçlanan kimyasal reaksiyondur. Hidratasyon sürecini etkileyen faktörlerden bazıları betonun başlangıç ​​sıcaklığı, ortam hava sıcaklığı, betonun boyutları ve karışım tasarımıdır. Bu nedenle, işlemin başarısı için yerinde betonun yeterli nem ile bu kimyasal reaksiyonun hızlı ve sürekli olmasını sağlayacak bir sıcaklığa sahip olması gerekir.

Amerikan Beton Enstitüsü (ACI), betonun basınç dayanımının %70’ine ulaşılmasına karşılık gelen minimum kürlenme süresini önermektedir. Spesifikasyonlar bunun yedi günlük kürlemeden sonra gerçekleşebileceğini söylüyor ancak betonun yüksek sıcaklıklarda kürlenmesi veya beton karışımına belirli katkı maddelerinin eklenmesiyle %70 dayanıma hızla ulaşılabilir. Benzer şekilde beton veya ortam sıcaklıkları daha düşük olduğunda kürlenme için daha fazla zamana ihtiyaç duyulabilir.

Betonun kürlenmesi neden önemlidir?

Kürleme sırasında yerindeki betonunuzun nem ve sıcaklığının dikkatli kontrolü, beton yapınızın kalite kontrolünün ve kalite güvencesinin önemli bir parçasıdır. Uygun kürleme teknikleri yerinde betonun kurumasını, büzülmesini ve/veya çatlamasını önleyecektir. Bu, sonuçta yapınızın, özellikle de pas payı bölgesindeki performansını etkiler. Betonun kürlenmesi, yerleştirildikten hemen sonra gerçekleşmelidir.

Beton kür koşullarının yedi gün boyunca sürekli olarak izlenmesi de önemlidir. Eğer su maksimum dayanıma ulaşmadan betondan buharlaşırsa, çimentoyu tamamen nemlendirmeye ve betonun maksimum basınç dayanımına ulaşmaya yetecek kadar su kalmayacaktır. Bu özellikle aşırı hava koşullarında geçerlidir çünkü çeşitli çevresel faktörler beton yüzeyleri etkileyebilir. Böylece betonunuzun mukavemet gelişimi tehlikeye girebilir.

Verimli beton kürleme için 3 teknik

Taze yerleştirilmiş betondan suyun buharlaşma hızını birçok faktör etkiler. Buna hava sıcaklığı, nem, beton sıcaklığı ve rüzgâr hızı dâhildir. Sonuç olarak betonun nemini erken yaşlarda muhafaza etmesine yardımcı olacak birçok teknik bulunmaktadır. Bu yöntemler şunları yapabilir:

1) Erken sertleşme döneminde betonda suyun varlığını korumak,

2) Beton yüzeyinden su kaybını azaltmak,

3) Isı ve ilave nem sağlayarak beton mukavemet kazanımını hızlandırmak.

Seçilen yöntem (veya yöntemlerin kombinasyonu), kür malzemelerinin mevcudiyeti, betonun boyutu, şekli, yaşı, üretim yeri (yerinde veya tesiste), estetik görünüm ve ekonomi gibi faktörlere bağlıdır. Sonuç olarak kürleme genellikle beton yaşlandıkça belirli bir zamanda kullanılan bir dizi prosedürü içerir. Betonun sertleşme derecesi, beton yüzeyine zarar vermemek için yapılacak işlemin zamanlamasını belirleyecektir.

Betonun basınç dayanımını artırmaya yönelik kür teknikleri

1) Nemin korunması

Göllendirme

Bitmiş bir beton elemanın göllendirilmesi, test numunelerinin kürlenmesi için yaygın olarak kullanılır. Tipik olarak döşeme ve zeminler gibi düz yüzeyleri iyileştirir çünkü beton yüzeyi çevreleyen toprak ve kum, bir su birikintisi tutabilir. Betonun nem kaybını önlemek için ideal bir yöntemdir; aynı zamanda beton boyunca eşit sıcaklığın korunmasında da etkilidir.

Püskürtme ve sisleme

Püskürtme ve sisleme, ortam sıcaklığının donma noktasının çok üzerinde olduğu ve nemin düşük olduğu durumlarda faydalıdır. Su sisi, havanın bağıl nemini düz yüzey üzerinde yükseltmek ve böylece yüzeyden buharlaşmayı yavaşlatmak için nozullar veya püskürtücüler aracılığıyla uygulanır. Sisleme, plastik büzülme çatlamasını en aza indirmek için çalışır. Aralıklı olarak yağmurlama yapılıyorsa, çuval veya benzeri malzemeler betonun su uygulamaları arasında kurumasını engelleyebilir. Aksi hâlde, alternatif ıslanma ve kuruma döngüleri yüzeyin çatlamasına neden olabilir.

Doymuş ıslak kaplamalar

Kürleme işlemi için çuval bezi, pamuklu paspas, kilim veya diğer nem tutan kumaşlar gibi suya doyurulmuş ıslak kaplamaların kullanılması yaygındır. Malzemeler, yüzey hasarını önlemek için beton yeterince sertleştiğinde yerleştirilmelidir. Kür süresi boyunca beton yüzeyinde bir su filmi kalması için sürekli ıslak kalmalıdırlar.

Yerinde bırakılan kalıplar

Yerinde bırakılan kalıplar genellikle şekillendirilmiş beton yüzeyler için nem kaybına karşı tatmin edici koruma sağlar. Kalıplar genellikle inşaat programı izin verdiği sürece yerinde kalır. Kalıplar ahşap ise, özellikle sıcak ve kuru havalarda nemi muhafaza etmelidir.

2) Su kaybının azaltılması

Betonun geçirimsiz malzeme veya plastik örtülerle kaplanması

Polietilen film gibi tamamen ıslak beton üzerine geçirimsiz kâğıt ve plastik levhalar uygulanabilir. Bu malzeme, uygulaması kolay, hafif, etkili bir nem geciktiricidir. Yerleştirme sırasında beton yüzeyi, yüzey hasarını önleyecek kadar sert olmalıdır.

Membran oluşturucu kürleme kimyasallarının uygulanması

Membran oluşturan kür bileşikleri, betondaki nemin buharlaşmasını geciktirme veya azaltma işlevi görür. Berrak veya yarı saydam ve beyaz pigmentli olabilir. Sıcak ve güneşli hava koşullarında güneş ışınımını yansıtacak şekilde beyaz pigmentli bileşikler önerilir. Kürleme bileşikleri son bitirme işleminden hemen sonra uygulanmalıdır.

3) Beton Dayanım Kazanımını Hızlandırma

Buhar kürlemesi

Sıcak buhar ve yüksek basınçlı buhar, buharla kürlemenin iki yöntemidir. Buharın sıcaklığı, istenilen beton mukavemeti elde edilene kadar belirli sıcaklıklarda uygulanmalıdır.

Isıtma bobinleri

Isıtma bobinleri genellikle beton elemanların yüzeyine yakın gömülü elemanlar olarak çalışır. Amaçları soğuk havalarda beton dökümü sırasında betonun donmasını önlemektir.

Elektrikle ısıtılan kalıplar veya pedler

Prefabrik beton üreticileri öncelikle elektrikle ısıtılan kalıpları veya pedleri kullanır.

Beton battaniyeler

Beton yalıtım şilteleri, kürlenme süresi boyunca donma sıcaklıklarına maruz kalan beton yüzeylerin kaplanması ve yalıtılması görevi görür. Beton şilteleri kullanırken betonun yüzey hasarını önleyecek kadar sert olduğundan emin olunmalıdır.

Kaynak: https://www.giatecscientific.com/education/curing-techniques-for-measuring-the-compressive-strength-of-concrete/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Cüruf ilavesinin beton üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını %95’ten fazla…
Cresta Posts Box by CP