Beton

Kendi Kendini İyileştiren Beton İngiltere’de Satışa Çıkıyor

Prefabrik Uzmanı JP Beton, İngiltere’de gerçekleştirecekleri kendi kendini onaran beton üretimi için Hollandalı firma ile tedarik anlaşması imzaladı. Şirket, Sensicrete ürününün tedariki için Basilisk ile çalışıyor.

Mucit Henk Jonkers tarafından geliştirilen sistem, çatlaklardan süzülen hava ve su teması olmadığı sürece uykuda bulunan, kireç taşı üretebilen bakteriler için yaşam alanı oluşturuyor. Üretilen kireç taşı çatlağı kapattıkça bakteriler yeniden uykuya geçiyor. Böylelikle, betonun kendi kendini onarmasına olanak sağlanıyor.

Jonkers, geliştirdiği sistemin işlevini ve yöntemini şu şekilde özetledi: “Betonarme, donatıları hasara uğradığında güvensiz hâle gelir. Beton genellikle çelik inşaat demiri ile güçlendirilir, fakat bu çelik su ile temas ettiğinde paslanır. Su inşaat demirine ulaşmadan önce betonun çatlakları kapattığından emin olarak çeliği daha uzun süre güvende tutabilir ve yapının ömrünü uzatabiliriz.

“Bu, betona karıştırılırken özel bir bakteri bileşeni eklenerek elde edilebilir. Yerleştirilen bakteriler ancak beton çatladığında ve su içeri girdiğinde aktif hâle gelir.

“Bakteri aktive olduğunda kireç taşı üretmeye başlar. Kireç taşı çatlağı doldurur, kapatır ve su geri çekilir. Bu, betonu çok daha dayanıklı hâle getirir ve yapının ömrünü uzatır. Bu kadar basit.”

Jonkers, sistemin sürdürülebilir yapısına da dikkat çekti. “Yaptığımız şey esasında yapı malzemeleri ile doğayı bir araya getirmek. Doğaya savaş açmak yerine avuç açmak.”

Kaynak: https://www.constructionenquirer.com/2021/07/06/self-healing-concrete-goes-on-sale-in-the-uk/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Her yıl üretilen 30 milyar ton beton, çok yönlü, dayanıklı…
Cresta Posts Box by CP