Beton

Karbondioksit Kullanarak Beton Üretmek

Japon müteahhit Taisei Corp., üretim tesislerinde yayılan karbondioksiti yapı malzemesine dönüştürmek için bir teknoloji geliştirdi.

Şirket,  CO2 içeren kalsiyum ve çelik üretiminin yan ürünü olan yüksek fırın cürufu ile üretilen betonu 2030’a kadar satışa sürmeyi planlıyor.

aisei Corp. merkez ofisi, 2 Mart 2018, Kyodo

Süreç, çimento kullanımını ortadan kaldırmak istiyor. Çimento, betonun ana bileşenlerinden biri olmakla beraber önemli bir CO2 emisyon kaynağı. Taisei, yeni yöntemin karbon negatif olacağını öne sürdü.

Firma, betonun doğrudan CO2’yi emmesi durumunda donatı çeliğinin korozyonunu önlemesine engel olma yeteneğini kaybettiğinin altını çizdi.

CO2 ve kalsiyum reaksiyonundan doğan ve genellikle kireç taşı ve mermer şeklinde bulunan kalsiyum karbonat kullanımı, betonun dayanımını etkilemektedir, ancak Taisei yüksek fırın cürufu kullanılarak sorunun üstesinden gelebileceğini belirtiyor.

Taisei, sürecin herhangi bir özel tesis gerektirmediğini ve üretilen betonun geleneksel betonla aynı düzeyde işlenebilirliğe sahip olduğunu söyledi.

Japon hükûmeti, Başbakan Yoshihide Suga, ülkeyi 2050 yılına kadar karbon nötr hâle getirme hedefi kapsamında, Taisei’nin projesi gibi sürdürülebilirlik teknolojilerinin geliştirilmesini hedefleyen projeleri teşvik ediyor.

Kaynak: https://english.kyodonews.net/news/2021/02/98d941820cf9-taisei-develops-method-to-make-concrete-using-carbon-dioxide.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Çimento yapımı sırasında su yerine Bacillus cohnii bakterisinin su konsantresini…
Cresta Posts Box by CP