BetonÖzel Konular

Harvard Profesörleri Ay’da Güneş Enerjisi Üretim Üssü Açmayı Öneriyor

Harvard Üniversitesinden Sephora Ruppert liderliğindeki ekip, özel tasarım ay betonundan inşa edilen ve güneş panelleriyle kaplanmış kilometrelerce yükseklikte kuleler yapılabileceği fikrini ortaya attı.Bu yapılar sayesinde ay yüzeyinde güneş enerjisi üretim üssü kurulması amaçlanıyor.

Henüz hakem onayı almamış makalede ay toprağının birtakım karışım ve ısıtma aşamalarından geçirilerek kulelerin inşasında kullanılabileceği, sürecin ise normal beton yapımından çok farklı olmayacağı öne sürülüyor.

“Büyük miktarlarda demir veya karbon fiberi Ay’a taşımanın yüksek maliyeti, yüzeyde kurulacak bir enerji santralinin kârlı şekilde işletilmesini imkânsız kılıyor, bu nedenle yapı malzemesi olarak betonu seçiyoruz. Beton, bunlara gerek kalmadan, ay toprağından doğal olarak imal edilebilir.”

Ebedi Işığın Zirveleri

Ay’ın her iki kutbu da sürekli olarak ve bol miktarda güneş ışığı alıyor. Zirvede ise bu şartların sağlandığı, “Ebedi Işığın Zirveleri” ismi verilen bu noktalar yalnızca birkaç metrekare boyutunda. Alanların boyutu yerin bir kilometre yukarısında birkaç yüz kilometreye kadar büyüyor.

Ay’ın düşük yer çekimi, bu devasa kuleleri Dünya yerine Ay’da inşa etmeyi biraz da olsa gerçekçi kılıyor. Yerçekimi şartları, oldukça yüksek olan yapıda malzemenin kendi özağırlığı altında ezilmesini engelliyor.

Güneş Enerjisi Yolunda

Birkaç kilometre uzunluğundaki bir kuleyi desteklemek için duvarların 20 santimetre olması yeterli olabiliyor. Bir iglo gibi, incelen koni şeklinde inşa edilen bir yapıya çok sayıda güneş paneli takılabilir.

New Scientist’e konuşan Ruppert, “Yarım kilometreden 2 kilometreye kadar birkaç gigavat enerji elde edebilirsiniz.” şeklinde belirtti.

Konsept, ay yüzeyi gibi zor ortamlarda kalıcı yerleşim kurmanın önündeki en büyük engellerden biri ile boğuşuyor. Enerji olmadan, atmosfer eksikliği ve aşırı sıcaklıklar herhangi bir üssün çöküşüne neden olabilir.

Bunlar dışında, projenin ileride kule ve panellerin güneş radyasyonu ve olası gök taşı çarpmalarına karşı nasıl korunacağı gibi soruları cevaplaması gerekiyor.

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/harvard-super-tall-towers-power-moon-base

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Japon müteahhit Taisei Corp., üretim tesislerinde yayılan karbondioksiti yapı malzemesine…
Cresta Posts Box by CP