Beton

İngiltere’deki Brüt Beton Ev Sakinleştirici Karakteriyle Öne Çıkıyor

İngiltere’nin güneyinde yemyeşil bir alana gizlenmiş beton evi belgeleyen mimari fotoğraf stüdyosu Tarry + Perry, yapının manastır karakterini ve sıcak bir hava veren iç mekânlarını öne çıkardı.

Yapısına uygun bir şekilde “Beton Ev” olarak adlandırılan kırsal konut, Doğu Sussex’teki genç bir aile için Raw Architecture Workshop tarafından tasarlandı.

Tarry + Perry, 2018’de tamamlanmasından bu yana konutu fotoğraflayan ilk stüdyo.

Beton Ev, monolitik bir hava çağrıştırmayı amaçlıyor.

Ağaçlık arazisine yerleşecek şekilde tasarlanan Beton Ev, yeryüzünden yukarı itilen yekpare bir kütleyi çağrıştırıyor.

Bunu başarmak için neredeyse tamamen betondan üretilen konut, kendine özgü kademeli formu ile evin baktığı South Downs sırt hattıyla uyum sağlıyor.

Konutun kademeli formu South Downs sırt hattı ile uyum sağlıyor.

Kale gibi bir görünüm sağlamanın yanı sıra yapıya manastır ve sakinleştirici bir karakter kazandırmak için ağırlıkla beton kullanılmıştır.

Dizaynda, müşterinin Louis Kahn mimarisi, dışavurumsal beton kullanımına olan ilgisi ve yorumunun etkileri hissediliyor.

Yapı, neredeyse tamamen fiber takviyeli betondan inşa edilmiştir.

Belirtildiğine göre, Beton Ev yalnızca Resilia kullanılarak inşa edilen ilk bina. Bir tür fiber takviyeli beton olan Resilia, çelik takviyeye olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Bu malzeme, evin karbon ayak izini en aza indirmeye yardımcı olurken, aynı zamanda inşaat süresini ve maliyetlerini de azaltıyor.

Beton, evin her yerinde karşımıza çıkıyor.

Ev henüz inşa aşamasındayken Grand Designs programının bir bölümünde tanıtıldı. Bu yayının ardından beton ev dikkatleri üzerine çekti. Bunun üzerine, fotoğraflar ve kısa film aracılığıyla Tarry + Perry, evin dış cephesini tanıtırken, büyük ölçüde binanın iç mekânlarını da ortaya çıkarmaya odaklanıyor.

Malzemenin soğukluğu bitki ve ahşap mobilyalar ile dengeleniyor.

Tarry + Perry, görüntülerin “beton monolitik tasarımın yumuşak tarafını” ortaya çıkarmasını ve malzemenin minimalist ve sakinleştirici olarak tasarlanan iç mekânlara nasıl başarılı bir şekilde katkıda bulunduğunu göstermesini umuyor.

Ayrıca, Londra’daki Barbican Merkezi’nin serasından ilham alan, renkli sanat eserleri, ahşap mobilya ve bitki kullanımı sayesinde iç mekâna nasıl sıcak bir hava verildiğini göstermeyi amaçlıyor.

Tasarımda, İngiliz erik ağacı marangozluğunu yüzyıl-ortası modern tarz akımı ile birleştiren mutfak alanı dikkat çekiyor. Kullanılan materyal, konutun içinde bulunduğu, 1900’lerde erik bahçesi olarak kullanılmış ağaçlık alana atıfta bulunuyor.

Tarry + Perry’den James Tarry, “Ev her anlamda çok beklenmedik” şeklinde belirtti. Araba yolu ve kapı arasında hiç pencere olmamasından dolayı derin ve karanlık bir mağaraya giriyormuş gibi hissettiğini söyleyen Tarry, içeride karşılaştığı aydınlık ve sıcak atmosfere ne kadar şaşırdığını dile getirdi.

Stüdyo ortağı Neil Perry, “Bu tanıtım filmi için, beton ve endüstriyel stili öne çıkaran ama aynı zamanda iç tasarımın ve aile yaşamının merkezde olmasını sağlayan bir yaklaşım tercih ettik.” diye ekledi.

Betonun sıcak, manastır karakteri yaratması amaçlanmıştır.

Beton Evi hayata geçiren Londra merkezli Raw Architecture Workshop, 2011 yılında Graeme Laughlan ve David Mulligan tarafından kuruldu ve 2019’da kapılarını son kez kapattı. İkilinin diğer projeleri arasında İskoç dağlarında kısmen gömülü olarak tasarlanan bir ev yer alıyor.

Kaynak: www.dezeen.com/2021/01/22/tarry-perry-documents-concrete-house-east-sussex/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Japonya’da Studio Cochi mimarları, ev sahibinin, evi çocuk odaları, depolar,…
Cresta Posts Box by CP