Beton

Orta Doğunun İlk 3D Yazıcı İle Yapılan İşlevsel Beton Binası

Shariah Araştırma, Teknoloji ve İnovasyon Parkı’nda (SRTI Park) tamamlanan Sharjah 24, Orta Doğunun ilk 3D beton yazıcısı ile üretilmiş, tamamen işlevsel villa olma özelliğini taşıyor.

Evin inşası hızlı sertleşen beton ile baskı yapabilen 3D yazıcı ile yalnızca iki hafta sürdü.

Tasarımı ile BAE’nin mimari mirasını çağrıştıran yapı, katkı üretim teknolojisindeki son gelişmelerden yararlanılarak inşa edildi.

Evin inşası, 3D yazıcı kullanarak 600 mm/sn’ye varan bir hız ile priz alan beton harcı ile birlikte, bir saatten kısa sürede taşıyıcı yapılar oluşturma kapasitesine sahip Hollanda merkezli CyBe Construction tarafından tamamlandı.

SRTI Park’ta CEO olarak görev yapan HE Hussain AI Mahmoudi, projeyi şöyle değerlendirdi: “Bu tip yapılar belli avantajları beraberinde getiriyor. Kompleks tasarımların basitleştirilmesi veya küçük değişikliklerin kolaylaştırılması gibi olanaklar sayesinde inşa süreci hem çok hesaplı hem de çok daha kısa sürdü.”

Yalnızca iki haftada bitirilen projede, Sharjah Amerikan Üniversitesi, Finlandiya’daki birkaç uluslararası üniversite, Hollanda ve başka ülkelerdeki araştırma kurumlarından görev yapan araştırmacıların dâhil olduğu kalabalık bir grup yer aldı.

CyBe 3D yazıcının ayrıca kalıplarda, duvarlarda, kanalizasyon çukurlarında, mesnetlerde ve zeminlerde çeşitli başka uygulama alanları bulunuyor. Aynı zamanda lastik tekerlekleri sayesinde sahada serbestçe hareket ettirilebiliyor.

3D baskılı üretim, katkı teknolojisini de kullanarak dijital bir tasarımdan üç boyutlu, katı nesneler üretme anlamına gelmektedir.

Bu işlemde, nesne oluşana kadar malzeme katları art arda “basılır”. Boyutlar genellikle diğer üretim teknolojilerine nazaran daha hızlı, daha uygun maliyetli ve kullanımı daha kolaydır.

3D yazıcılar, geliştiricilerin karmaşık birbirine geçen parçaları basmalarına ve aynı zamanda bunları bir araya getirmeden önce değişen mekanik ve fiziksel özelliklere sahip farklı malzemelerden parçalar üretmelerine olanak tanır.

Proje; hükûmet, özel ve akademik sektörler arasındaki iş birliğince, Sharjah’ın son teknoloji bina tekniklerinin geliştirilebildiği, ileri görüşlü mimari için tercih edilen bir merkez olarak statüsünü teşvik etme amacıyla hazırlandı.

SRTI Park, mühendislik öğrencilerinin uygulamalı bilimler ve araştırma konularında geliştirilmesi ve yetiştirilmesinde oldukça önemli bir rol aldı.

Al Mahmoudi, “Bu proje aracılığıyla, ülkemizin dünyadaki bir araştırma ve yenilik merkezi olarak konumunu güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: https://www.constructionweekonline.com/projects-and-tenders/269622-pictures-look-at-the-regions-first-functional-3d-printed-house

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
İngiltere'nin güneyinde yemyeşil bir alana gizlenmiş beton evi belgeleyen mimari…
Cresta Posts Box by CP