BetonGenel

Bükülebilir, Güvenli, Uzun Ömürlü ve Çevreci Beton

Dr. Behzad Nematollahi, Swinburne’de geliştirilen yeni beton numunesi ile birlikte. Bu malzemenin üretimi geleneksel betona göre %36 daha az enerji gerektiriyor.

Atık malzemelerden yapılmış ve yük altında bükülebilen bu yeni beton türü, Swinburne araştırmacıları Dr. Behzad Nematollahi ve Profesör Jay Sanjayan tarafından geliştirildi.

Bu malzeme, kömürle çalışan elektrik santrallerinin bir yan ürünü olan uçucu kül gibi endüstriyel atık ürünleri içermektedir. Özellikle deprem bölgelerindeki inşaatlar için uygundur.

Swinburne Akıllı Altyapı ve Dijital İnşaat Merkezi’nde ARC DECRA (Avustralya Araştırma Konseyi Discovery Erken Kariyer Araştırmacısı Ödülü) üyesi olan Dr. Nematollahi, “Beton dünyada en çok kullanılan yapı malzemesidir. Aslında, insanlar sudan sonra en çok beton tüketiyor. Betonun kalitesi, binalar, köprüler ve tüneller gibi altyapımızın dayanıklılığı üstünde büyük bir etkiye sahip oluyor.” diyor.

Geleneksel beton gerildiğinde veya büküldüğünde kırılmaya eğilimli değildir. Temel bileşeni olan çimentoyu üretmek için kireç taşının kalsinasyonu nedeniyle büyük bir karbon ayak izine sahiptir. Endüstriyel atık ürünleri kullanarak, Dr. Nematollahi ve meslektaşları çimento ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve ürünü daha sürdürülebilir hâle getiriyor.

Nematollahi, “Bu yeni betonun üretimi, çimentodan yapılmış geleneksel bükülebilir betona kıyasla yaklaşık olarak %36 daha az enerji gerektiriyor ve %76’ya kadar daha az karbondioksit yayıyor.” diyor.

Ayrıca, bu yeni betona kısa polimerik liflerin dâhil edilmesi, gerilime veya bükülmeye maruz kaldığında parçalara ayrılmamasını ve bunun yerine saç kalınlığında ince çatlaklarla varlığını sürdürmesini sağlıyor.

Ayrıca, kuvvet uygulandığında bükülebilir olması, bu malzemeyle yapılan binaların depremler, kasırgalar, mermi darbeleri ve patlamalar sırasında bozulmadan kalma olasılığının daha yüksek olması demektir.

Dr. Nematollahi, “Bu tür doğal afetlere karşı savunmasız alanlarda yapılacak binalar, bu malzeme için öngörülen başlıca kullanım alanlarından biridir.” diye ekliyor.

“Laboratuvar test sonuçlarımız, bu yeni betonun normal betondan yaklaşık 400 kat daha bükülebilir olduğunu, ancak benzer mukavemete sahip olduğunu gösterdi.”

Kaynak: http://www.swinburne.edu.au/news/latest-news/2020/03/bendable-safe-long-lasting-andgreen-cement-free-concretedeveloped-at-swinburne.php?utm_source=miragenews&utm_medium=miragenews&utm_campaign=news

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
UTokyo-IIS’deki bilim adamları, betonların bitkilerle geri dönüştürülmesi üzerinde çalıştılar. Eğilmeye…
Cresta Posts Box by CP