BetonGenel

Beton ve Ahşap Birlikte Geri Dönüştürülebilir mi?

UTokyo-IIS’deki bilim adamları, betonların bitkilerle geri dönüştürülmesi üzerinde çalıştılar. Eğilmeye dayanıklı yeni yapı malzemelerin üretimini orijinal betondan bile daha önemli buldular. Bu çalışma, yeni beton üretimi ile ilişkili CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Tokyo Üniversitesine bağlı olan Endüstriyel Bilimler Enstitüsündeki araştırmacılar, beton geri dönüşümüne ahşap atıkları ekleyerek yeni bir prosedür geliştirdiler. Girdilerin doğru oranda olmasıyla, orijinal betondan daha fazla eğilme mukavemetine sahip yeni bir yapı malzemesi sağlayabileceğini buldular. Bu araştırma, karbon emisyonlarını azaltmanın yanı sıra inşaat maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya da yardımcı olabilir.

Beton, uzun zamandır gökdelen, köprü ve ev gibi yapılarda kullanılan, modern dünyamızın yapımında tercih edilen bir malzeme oldu. Bununla birlikte, ülkeler sera gazı emisyonlarını sınırlamaya çalıştıkça, beton üretiminin gözlenmesi gittikçe arttı.

Beton, genellikle çakıl ve kırma taştan yapılmış “agrega” ve çimentodan oluşur. İnsanların atmosfere saldığı büyük miktarda karbondioksit içinde çimento üretimi önemli bir yer tutuyor.

İlk yazar Li Liang, “Sadece eski betonlardaki agregayı kullanmak sürdürülemez. Çünkü iklim değişikliği emisyonlarını artıran şey yeni çimento üretimi.” diyor. Bu nedenle, betonun döngüsel ekonomisini desteklemek için yeni, çevre dostu bir yaklaşım gerekmekte. Araştırmacılar, karışımın oranını, basıncını, sıcaklığını, presleme süresini ve su içeriğini ayarlayarak yeni yöntemler optimize ediyorlar. Beton ve geri dönüştürülmüş ahşabın doğru oranını bulmak, en güçlü betonu elde etmek için kritik bir durum. Ahşabın sertliğinin en büyük kaynağı çapraz bağlı organik polimerler olan lignindir. Bu durumda, lignin betondaki boşlukları dolduruyor ve atık beton tozu ile karıştırılıp ısıtıldığında yapışkanlaşıyor. Ayrıca mukavemeti, presleme sırasında daha yüksek sıcaklıklar ve basınçlarla arttırılıyor.

Kıdemli Yazar Yuya Sakai, “Yaptığımız geri dönüştürülmüş ürünlerin çoğu, normal betondan daha iyi eğilme mukavemeti sergiledi.” diyerek şöyle devam ediyor: “Bu bulgular, yalnızca atık beton ve ahşap depolarını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda iklim değişikliği konusunu ele alan daha yeşil, daha ekonomik bir inşaat endüstrisine doğru bir hareketi teşvik edebilir.”

Geri dönüştürülmüş betonun biyolojik olarak parçalanabilir olması mümkün, çünkü beton atığı ahşap bileşene bağlıdır. Bu yöntem ayrıca ahşap yerine başka bitkisel kaynaklı atığı kullanmak, hatta bitki bazlı tamamen yeni bir beton üretmek için kullanılabilir.

Kaynak: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-02/ioisyl022020.php

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Compass Veri Merkezleri, yeni ofislerinin CarbonCure teknolojisi kullanılarak üretilen betonla…
Cresta Posts Box by CP