BetonGenel

Karbondioksit Yakalama Yöntemiyle Üretilmiş Beton

Compass Veri Merkezleri, yeni ofislerinin CarbonCure teknolojisi kullanılarak üretilen betonla inşa edileceğini duyurdu. CarbonCure Teknolojileri şirketi tarafından geliştirilen prosedür, atmosferden yakalanan endüstriyel karbondioksiti üretim sürecinde betona enjekte ediyor. Bu da, hem betonun karıştırılması için gereken çimento hacmini önemli ölçüde azaltıyor, hem de karbondioksiti kalıcı olarak atmosferden uzaklaştırıyor.

Compass Veri Merkezlerinin tahminlerine göre, CarbonCure teknolojisiyle karbon ayak izi kampüs başına ortalama 1.800 ton azalacak. Bu yeni teknoloji ile Compass, veri merkezi endüstrisinin “bütünsel bir bakış açısı” ile çevresel etkisini azaltmasına yardımcı olmayı umuyor.

CarbonCure Teknolojileri şirketi, çimentonun betonun önemli bir bileşeni olduğunu ve beton üretiminin küresel olarak salınan karbondioksitin %7’sini oluşturduğunu söylüyor. Bu da çimentoyu karbon salınımına en fazla katkı yapan bileşenlerden biri hâline getiriyor. CarbonCure, beton üretiminde kullanılançimentodan kaynaklanan yıllık 500 milyon tonluk karbondioksit salınımını ortadan kaldırmak için dünyadaki beton üreticilerinin birçoğuyla beraber bir misyon peşinde.

Endüstrinin tüm alanlarında karbondioksit salınımını azaltma çabası son birkaç yıldır gündemde yer alıyor. COVID-19 pandemisinin tek iyi yanı, atmosfere salınımın azalmış olması, fakat bu sürecin çok da uzun sürmeyeceği düşünülüyor. Sadece geçen ay, Birleşmiş Milletler’in hava durumu ajansı olan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), pandemi süresince görülen karbondioksit salınımındaki %5,5-7 arası düşüşün “kısa vadeli iyi bir haber” olduğunu açıkladı.

BM, “Küresel ekonomi yeni korona virüsü sonrası toparlanmaya başladığında, WMO emisyonların normale dönmesini bekliyor.” dedi. Örgütün Genel Sekreteri Petteri Taalas, pandemi sonrası emisyonlarda, pandemi süresince duran endüstrilerde bir artışın bile olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Yakın zamanda yayımlanan Birleşmiş Milletler raporunda, karbondioksit seviyelerinin 2015’ten 2019’a kadar geçen sürede, önceki beş yıla göre %18 daha yüksek olduğu açıklandı.

Kaynak: https://www.environmentalleader.com/2020/05/company-using-concretemade-with-recaptured-co2-to-build-newdata-centers/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Beton kürleme, çimento hidratasyonuna erken aşamalarda yardımcı olmak için uygun…
Cresta Posts Box by CP