BetonGenel

Betonun İdeal Kürü İçin Veri Kaydedicilerin Kullanımı

Beton kürleme, çimento hidratasyonuna erken aşamalarda yardımcı olmak için uygun sıcaklık aralığında betonda yeterli nemi muhafaza etme işlemidir. Bu işlem inanılmaz derecede hassastır ve yanlış kullanılırsa, sertleşmiş betonun yapısal bütünlüğü ciddi şekilde tehlikeye atılır. Bununla birlikte, bir kişinin üç hafta veya daha uzun süren bir kürleme işlemi sırasında nem seviyelerini ve sıcaklığı ölçmesini beklemek imkânsızdır. Bu nedenle, süreci gerçek zamanlı olarak 7/24 izlemek için doğru araçlara sahip olmak gerekir. Bunun için en doğru araç, kablosuz veri iletim özelliklerine sahip bir veri kaydedicidir.

Veri kaydedicilere duyulan ihtiyacı anlamak için, kürleme sürecini ve süreci bozabilecek faktörleri anlamak gerekir. Beton sıcaklığı, hava sıcaklığı ve betonun boyutları hidratasyon süreci üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Betonun şeklini ve dokusunu koruyabilmesi için bu değişkenlerin zaman içinde dikkatlice ölçülmesi gerekir. Ölçüm kılavuzlarındaki en ufak sapmalar bile betonu sağlam ve pürüzsüz bir yapıdan çatlak bir karmaşaya dönüştürerek herkesin güvenliğini tehlikeye atabilir.

Isının Beton Kürlenmesine Etkisi

Sıcak günlerde yapılan beton kürü süreci hızlandırabilir ve bu da zaman içinde betonun sağlamlığının azalmasına neden olur. Bu durum, sıcaklık yükseldiğinde su ilave edilerek önlenir. Ayrıca, daha büyük bir beton yapı, daha fazla ısı üretecektir. Çimento suyla karıştırıldıkça, ısı karışımda hapsolur ve dış soğurken dolgu ısınmaya devam eder. Eklenen suya karşı sıcaklık düzeyini takip etmek, Amerikan Beton Enstitüsünün kılavuzunda belirtilen %70 basınç dayanımına uygunluğunu sağlamak için anahtar yoldur.

Soğuk Havanın Beton Kürlenmesine Etkisi

Soğuk hava da kürlenme sürecine zarar verebilecek bir etkendir. Beton, donma nedeniyle %50’lik bir güç kaybı yaşayabilir. Bu duruma karşı taze buhar, gömülü ısıtma bobinleri, ısıtma pedleri veya beton battaniyeler kullanılarak önlem alınabilir. Ancak, bu güçlendirici materyallere olan ihtiyacı belirlemek için, profesyonellerin iç ve dış sıcaklıkları ölçebilmesi gerekir.

Beton Kürleme için Veri Kaydedicilerin Kullanılması

Kablosuz bir veri kaydedicinin amacı, sıcaklık ölçüm işleminde insan gücünün kullanımının tamamen bitirilmesidir. Çoğu zaman, sıcaklık bir program dâhilinde elle ayarlanarak ölçülür. Kullanıcı sıcaklığı ölçmeyi unutursa ölçüm aralığını kaybeder. Beton bu durumda belirtilen sıcaklık aralığının dışına çıkarsa,  tehlikeye girebilir ve kimse fark etmeyebilir.

Veri kaydediciler çekirdeğin sıcaklığını ölçmek için gerekli  sensörlere sahip oldukları gibi hava sıcaklığını ölçmek için betonun dışına da yerleştirilebilir. Kaydedici daha sonra, sıcaklıklar belirlenen aralıktan düştüğünde birden fazla kullanıcıya uyarı gönderecek şekilde ayarlanabilir. Bu sayede, görevli yerinde olmasa bile, kullanıcılar zaman kaybetmeden uyarılarak harekete geçebilir veya daha fazla su eklemek, güçlendirici bir madde kullanmak için yakınlardaki bir meslektaşı arayabilir.

Veri kaydedicilerin, kullanıcının ihtiyaçlarına en uygun şekilde birden fazla ayarlama seçeneği vardır. Çoğu inşaat kürlemeleri kablosuz internet bölgelerinin dışına yerleştirildiğinden, veri kaydedicilerinin akıllı cihazlara sorunsuz bir şekilde veri göndermek için Bluetooth özelliği mevcuttur. Bu özellik sayesinde, şirketler kablosuz internet sinyali olmasa dahi veri kaybetme riskini ortadan kaldırır. Daha uzun mesafelerde dahi hücresel cihaz servislerine veri ulaştırabilmek için mobil baz istasyonları da bulunmaktadır. Bu kabiliyetlere sahip cihazlar çok uçuk fiyatlarda satın alınmaktadır.

Beton kürleme işlemi sırasında veri kaydedicileri kurmak, maliyet tasarrufu, işlemde verimlilik sağlamak ve kalite güvencesi için doğru bir sıcaklık kaydına sahip olma avantajından yararlanma fırsatı sağlar. İnşaat şirketleri, yanlış ölçümler nedeniyle her şeyi kaybetmektense veri kaydedicilerinin seçerek çok şey kazanabilir.

Kaynak: https://www.forconstructionpros.com/concrete/article/21120225/td-us-llc-use-data-loggers-for-optimalconcrete-curing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Yeni Belediye Kütüphanesi’ni inşa etmek için şantiyede büyük iskele üzerine…
Cresta Posts Box by CP