Beton

Yeni Robot Teknolojisi ile Kalıpsız Beton Yapılar

Peri SE ve Sika AG, kalıpsız karmaşık betonarme yapıların uygun maliyetli üretimi için dünyanın ilk robot destekli teknolojisini geliştirdiği söylenen İsviçreli bir girişimden hisse alacak.

Mesh AG, şirkete göre daha önce zahmetli ve yoğun işçilikle üretilmiş karmaşık veya kavisli takviye kafeslerini otomatik bir ön üretim süreciyle üretmeyi mümkün kılan “MESH Teknolojisini” geliştirdi.

Bu şekilde oluşturulan bir 3D çelik hasır yapı hem kalıp, hem de donatı görevi görerek geleneksel kalıp kullanılmadan özel bir beton karışımı ile doldurulur.

MESH Teknolojisi, inşaat endüstrisi karmaşık formların üretiminde özelleştirilmiş beton yapılar için kullanılabilecek. Teknoloji, geleneksel beton yapıları yapısal olarak optimize etmek için de kullanılabilir.

PERI SE Genel Müdürü Thomas Imbacher, “Mesh teknolojisi, son yıllarda birlikte ilerlettiğimiz hâlâ genç bir teknolojidir.” dedi.

“Beton yapıların çeşitli alanlarındaki potansiyele inanıyoruz ve bu inşaat yöntemini uzun vadede birlikte geliştirmek için sabırsızlanıyoruz.”

Teknoloji, ETH Zürih’te on yıllık yoğun araştırma sonucunda geliştirildi. 2018’de, Zürih’teki DFAB HOUSE’da robot destekli kavisli beton duvar üretimi ile teknolojik bir başarı kazanıldı.

Sika İnşaat Başkanı Philippe Jost şunları ekledi: “İnşaat sektöründe artan dijitalleşme ve otomasyon daha da önemli hâle geliyor. Yenilikçi teknolojiler, inşaatta verimliliğin artmasını sağlar ve yeni bireysel kapılar açar.

Kaynak: https://www.construction-europe.com/news/new-robot-tech-for-concrete-structures-without-formwork/8022296.article

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology) mühendisleri daha çevre…
Cresta Posts Box by CP