Beton

Başarılı Beton Tamiratının Temel Faktörleri

Her gün gerçekleşen beton tamirat işlerinde, sorunun yapısal olup olmadığına bakılmaksızın, bir beton basamağı için bir kenarın yeniden biçimlendirilmesi, bir çatlağa tamir malzemesi enjekte edilmesi vb. gibi birkaç önemli hususu burada bulabilirsiniz.

Dünyanın her yıl bir New York şehri değerinde beton döktüğü tahmin ediliyor. Döşenmiş ve henüz dökülmemiş beton için tamirat ve restorasyon önemli bir rol oynayacaktır. Acumen Research and Consulting tarafından hazırlanan bir rapora göre, beton restorasyon pazarı 2030 yılına kadar 26 milyar dolara ulaşacak gibi görünüyor- beton endüstrisinin belirli bir alanı için önemli bir değer anlamına geliyor.

Nedeni Belirlemek

Soruna neyin sebep olduğunu kendinize sorun. Tamirata başlamadan önce, sorunun nedenini belirleyin. QUIKRETE’in Bölgesel Satış Başkan Yardımcısı Jeff Russell, “Önce sorununuza neyin neden olduğunu anlamalısınız” diyor. “Nedenin ne olduğunu öğrendikten sonra, onu nasıl düzelteceğinize dair planınızı yapabilirsiniz. Tamiratın daha büyük bir sorundan kaynaklandığını belirlerseniz, durumu gözden geçirmek için uzman yükleniciler veya mühendislerle iletişime geçilmesi gerekebilir. Unutmayın, özellikle yapı sahibiyle iletişim çok önemlidir- Uluslararası Beton Tamirat Enstitüsü (ICRI) Teknik Direktörü Dave Fuller, beton yolun altındaki bir ağaç kökü sistemi, çatlamaya neden olan doğal oturma veya bir obruk olsun, soruna neden olan olayı bir hastalığa benzetiyor. Çoğu zaman hastalık yerine sadece semptomları ele alıyoruz.” diyor. Çoğu zaman, bu herhangi bir korozyon belirtisi olup olmadığını görmek için donatıya ulaşmak için bazı tahribatlı testleri içerebilir. Soruna bağlı olarak, bu araştırmanın basitliği, süresi ve maliyeti değişebilir.

ACI 546 Tamirat Komitesi Başkanı ve Contech Services Inc. Başkan Yardımcısı Pete Barlow, sorunu anlamanız gerektiğini vurguluyor. “Sıkıntıya neyin sebep olduğunu anlamazsanız, bir şeyi etkili bir şekilde tamir edemezsiniz.” Betonun geçmişini düşünün ve betonun neye maruz kaldığını sorun. Müteahhitlerin anlamaya çalışması gereken şeylerden biri, geçmişte yapının hangi maruziyetlere ve unsurlara sahip olduğudur. Boş karton kutuları depolamak için kullanılan, ancak beş yıl önce petrol ürünlerini depolamış bir tesisiniz olabilir. Bu, yüzeyleri değerlendirmek için hangi metodolojileri kullanacağınız konusunda size yol gösteriyor.”

Barlow devam ediyor. “Görsel bir inceleme size petrolden veya başka bir kimyasal maruziyetten kaynaklanan lekeler görebileceğinizi söyleyecektir. Betonun bittiği yerde pullanma ve açıkta kalan donatı çeliği görebilirsiniz. Ardından, korozyon seviyesini görsel bir perspektiften görmek için donatı çeliğini inceleyebilirsiniz. Bu, donatı çeliğinin aşınmasına veya dökülmesine neden olan şey hakkında ne kadar araştırma yapacağınız konusunda size yardımcı olabilir ve yol gösterebilir.”

Uzmanlara ulaşmak, ACI veya ICRI’den gelen belgelere başvurmak doğru bir kaynak olabilir. Tabii ki, teknik komite toplantıları sırasında yüklenici arkadaşlarınız ile ağ kurmak da önemlidir. Fuller, genellikle gözden kaçan önemli bir aracın kamera kullanımı olduğunu söylüyor. “Birkaç fotoğraf göndermekten veya görüntülü görüşme yapmaktan korkmayın ancak değerlendirmeden ve eldeki sorun hakkında daha iyi bir fikir edindikten sonra doğru tamirat malzemesi konusunda daha eğitimli bir karar verebilirsiniz.”

Yüzey Hazırlığı

İster dikey ister yatay bir yüzeyde, hatta ince bir çatlağı onarıyor olun, bir yüklenicinin düzeltmesi gereken ilk şey hazırlık çalışmasıdır. Bu konuya adanmış ICRI 310 Komitesi, yeni teknolojileri, araçları ve en yeni yöntemleri tartışmak için yılda birçok kez toplanır. Her 10 yılda bir güncellenir. ICRI, malzemelerden ve yöntemlerden güvenliğe kadar her şeyi kapsayan 11 alt teknik komiteye sahiptir.

Fuller, “Her gün piyasaya yeni malzemeler çıkıyor, bu malzemeleri kullanmak ve bunların nasıl belirleneceği konusunda sektöre uygun yönergeler sağladığımızdan emin olmak istiyoruz.” diyor. ICRI belgeleri, web sitelerinde üyelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Aynı şekilde, ACI aracılığıyla eğitim videoları, teknik belgeler ve onarım uygulama prosedürü (RAP) belgeleri gibi çoğu ücretsiz veya minimum maliyetle sunulan kaynaklar vardır. Sahadaki hazırlık adımları için yazılan ve tasarlanan Barlow, eğitim için mükemmel bir kaynak olduklarını açıklıyor.

ICRI’ye katılmadan önce sektörde 30 yıl teknik temsilci olarak çalışmış olan Fuller, tamiratların başarısızlığını gidermeye yardımcı olan uzmanlardan biriydi. Çoğu zaman, durumun yüzey hazırlığıyla ilgili olduğunu söylüyor.

Kim Basham, benzer bir deneyimi paylaşıyor. “Herhangi bir onarım için en kritik öğelerden biri, kullanılan tamirat malzemesinden bağımsız olarak kaliteli, uzun ömürlü bir tamiratın anahtarı olan yüzey hazırlığıdır.”

Tamiratın durumuna bağlı olarak, müteahhitlerin alttaki beton malzemeyi ortaya çıkarmak ve başarı olasılığını artırmak için birkaç seçeneği vardır. Tamirat komiteleri, yönergelerin en iyi uygulamalarla güncel olduğundan emin olmak için mevcut yöntemleri analiz etmede her zaman aktiftir.

Herhangi bir şey olmadan önce yükleniciler, onarım malzemesinin yapıya entegre olabilmesini ve ürünün kullanım ömrü boyunca ayrılmamasını sağlamalıdır.

Betonun sertliğini belirlemek için bir çizik testi yapmak, hangi hazırlama tekniğinin/yönteminin kullanılacağı konusunda doğru seçimin yapılmasına yardımcı olabilir. Barlow, “Yükleniciler bunu yaparken yalnızca bir danışmana güvenmemelidir çünkü bunlar bir yüklenicinin yapabileceği şeylerdir, böylece projeye nasıl yaklaşacaklarını daha iyi bilirler.” diyor.

Fuller, “üm gevşek, gücünü ve diğer fiziksel özelliklerini kaybetmiş bozulmuş betonu kaldırmak istiyorsunuz. O tamiratın yapışacağı bir diş oluşturan dokuya sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsunuz. Doğru yüzey hazırlığını yapmazsanız, bu tamirat gevşer.” diye ekliyor.

Buradaki zorluk, betona veya varsa donatıya gerekenden daha fazla zarar vermemektir. Örneğin, yol ve köprü yenileme ve tamiratı için tasarlanmış olmasına rağmen, Aquajet’in Aqua Cutter 750V’nin sekiz rakamı deseni, yüksek basınçlı suyun aşağıdaki betona ve donatının yanına ulaşmasına izin vererek gölgeleme etkisini azaltır. Bununla birlikte, müteahhitlerin yapabileceği kolay bir hata, yeterli betonu kaldırmamak veya çeliğin korozyonunu en başta gidermemek olabilir. Barlow, bozulma alanındaki betonu yeterli bir şekilde kaldırmak için zaman harcayın, diyor.

Russell, “Bazı durumlarda, soruna bağlı olarak betonu kesmeniz ve matkapla delmeniz gerekecek” diyor. Her durum farklı olsa da, hazırlık çalışması çok önemlidir. Düzgün yapılmazsa, tamirat tutmaz ve başarısız olabilir.

Anahtarlardan biri, tamirat malzemesinin mevcut betona bağlanabilmesini sağlamak için sahada bir çekme testi veya mock-up yapmak olabilir.

Uluslararası Beton Tamirat Enstitüsü

Beton karışımı üreticileri, ürünlerini üretir, etiketler ve eldeki proje için hangi tamir malzemesinin kullanılacağına dair kafa karışıklığını azaltır. Geometri ve yapısal gereksinimleri göz önünde bulundurun. QUIKRETE, Sika, Master Builders, MAPEI ve daha fazlası gibi hazır karışım üreticileri, su yalıtım malzemeleri, dikey, tavan, ağır hizmet tipi, hızlı veya ani sertleşen, şekillendirilebilir ürünlerden çeşitli tamirat ürünleri sunar.

Tamir malzemesinin donma zamanını ve mal sahibinin alanı kullanıma tekrar ne zaman açması gerektiğini göz önünde bulundurun. Tamir malzemeleri, araç trafiğine 3 saatten dört güne kadar değişen bir aralıkta izin verebilir. Bununla birlikte, birçok özel restorasyon ürünü genellikle 24 saatlik zaman dilimi içinde kullanıma açılmaya izin verir.

Torbalı beton karışımı üreticileri, tamirat ürünlerini malzemelerinden silikayı çıkarmak ve karışımlarını kolaylaştırmak gibi güvenlik yönetmeliklerini göz önünde bulundurarak tasarlarlar. Karıştırma, bir tamiratın kalıcı olup olmayacağının önemli bir yönüdür. Daha kalın tamiratlar için donatı ilavesi, ufalanma veya çatlama gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, QUIKRETE, malzemeye bir miktar çekme mukavemeti ve esneklik kazandırarak çatlamaya karşı direnmeye yardımcı olmak için lifler, polimerler ve/veya karışımlar içeren ürünler sağlar.

Basham, beton tamir malzemesinin renginin ve dokusunun çevredeki betonla uyumlu olmasını sağlamaya dikkat çekiyor. Ayrıca, beton onarımlarının kürlenmesi, mukavemet kazanımı için ve aynı zamanda erken yaştaki rötre potansiyelini azaltmak için önemlidir.

Nihayetinde, bir tamiratın kalıcı olmasını sağlayacak olan bilgi paylaşımı ve eğitimdir. Fuller, “Daha genç bir iş gücümüz var.” diyor. “Beton endüstrisinde daha önce olmayan insanlar çalışmaya başlıyor. Ellerinde aletler olan insanların eğitim aldığından emin olmalıyız. İşi yapan kişilerin eğitimli olduğundan, neyi arayacaklarını ve ne zaman durup başka birine danışacaklarını bildiklerinden emin olun.

Kaynak: www.forconstructionpros.com/concrete/equipment-products/repair-rehabilitation-products/article/22289017/key-factors-of-a-successful-concrete-repair-job

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Peri SE ve Sika AG, kalıpsız karmaşık betonarme yapıların uygun…
Cresta Posts Box by CP