Beton

Roma Mimarisi Beton Üzerinden Yorumlanıyor

Mimarlık ofisi Spaceworkers, ülkenin kuzeyindeki Roma mimarisinin tarihini açıklamak adına Portekiz köyü Lousada’daki beton bir yapı olan Centro de Interpretação do Românico müzesini tasarladı.

Yerel mimariyi ziyaretçilere açıklamak hedefi ile oluşturulan yorum merkezi, -Portekiz’in kuzeyinde bulunan ve 58 Orta Çağ anıtına ev sahipliği yapan Sousa Vadisini çevreleyen- Romanesk güzergâhı üzerine inşa edilmiştir.

Spaceworkers, Romanesk Yorumlama Merkezi olarak tercüme edilen Centro de Interpretação do Românico’nun beton binasını, isminde bahsi geçen yorumlamanın bir parçası olacak şekilde tasarladı. Modern binanın şekli, yorumlamaya yardımcı olmayı amaçladığı Romanesk mimarisinden türetilmiştir.

Paredes merkezli Spaceworkers, “Portekiz’deki Romanesk mimarisinin konseptlerine dayanarak tasarlanan bina, şimdiki ve uzak Romanesk geçmişi arasında bir geçiş unsuru olmayı hedefliyor.” dedi.

“Hacim kullanımı, sade bir şekilde, çeşitlilik içinde birlik ilkesini yansıtıyor; farklı yükseklik ve boyutlarla dalgalar hâlinde belirerek bizlere Romanesk yapıların bıraktığı çeşitliliği gösteriyor.”

Müze, erişilebilir, cam çatılı bir atriyum ile birbirine bağlanan yedi kübik, beton formdan oluşmaktadır.

Bu beton kutular, geometrik formları kıran bir Romanesk kilise kapısının bir yorumlaması olarak, bazı pencere ve girişler dışında, büyük ölçüde düz biçimde tasarlanmıştır.

Spaceworkers kurucu ortağı Rui Dinis, “İlham aldığımız Romanesk binalar ile bir bağlantı kurmamızı sağlayan birkaç unsur binaya dâhil edildi.” dedi.

Rui Dinis, “Dış cephede, cephelerin sadeliği, açıklıkların olmaması ve ölçek gibi bizi Romanesk mimariye yönlendiren unsurları kullanmayı tercih ettik; aynı zamanda, nesnel bir bakış açısıyla, binaya giriş kapısı Romanesk dini yapıların çoğunda bulunan tipik girişin çağdaş bir yeniden yorumlanması olarak kabul edilmektedir.” şeklinde açıkladı.

Müzedeki sergiler, her biri şeklini doğrudan Romanesk mimarisinden alan bir tavana sahip yedi beton yapı hâlinde düzenlenmiştir.

Mimarlık ofisi, her yapının ayrı bir sergi alanı olduğunu söyledi. “Aralarındaki ilişkiyi keşfetmek için, Orta Çağ sokağını birleştirici bir unsur ve yaşam deneyimleri oluşturan bir güç -bir kemer altı– olarak tanımlayan bir fikir oluştu, bu fikre uygun bir biçimde yapıların birbirine camla kaplı yollarla bağlandığı merkezi bir yapı oluşturuldu.”

Spaceworkers, malzemenin Romanesk mimarinin ideallerini yansıttığına inandığı için yorum merkezini betondan inşa etmeyi tercih etti.

Dinis, “Geçmişte de Romanesk yapılar sahada bulunan materyallerle yapılırdı, o durumda tercih edilecek materyal granit taş idi.” dedi. “Beton günümüzün taşıdır, bu nedenle yapının ana malzemesi olarak onu seçtik. Ayrıca, Romanesk yapıların sadeliğini vurgulamak niyetindeyiz ve brüt beton kullanımının bu mesajı hayata geçirmenin en iyi yolu olacağı anlayışına vardık.” şeklinde devam etti.

Dinis, binanın gelen ziyaretçilere yerel bölgedeki Romanesk mimarisini anlamaları bakımından yardımcı olacağını umuyor.

Dinis konuşmasını, “Binanın Romanesk’in bugünü ile uzak geçmişi arasındaki bağlantıyı kurması ve ziyaretçinin bunu giriş kapısından geçer geçmez hissetmesi bizim için önemli.” şeklinde sonlandırdı.

Kaynak: https://www.dezeen.com/2020/05/22/centro-de-interpretacao-do-romanico-museum-romanesque-architecture-spaceworkers/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
İnce agregasız beton (İAB) normal beton karışımından ince agregayı, yani…
Cresta Posts Box by CP