Beton

McCarthy, İnşaatlarında Beton Karışımında Sıvı Nitrojen Kullanıyor

Kuzeydoğu Texas Kanser ve Araştırma Enstitüsündeki lineer hızlandırıcı döşemesi duvarları için sıvı-azotla soğutulmuş 850 m3 beton, iki beton pompası ile 12 saat içinde döküldü. McCarthy yerleştirme ve sıcaklık kontrolünü kendisi yaptı.

Tıbbi tesisler, özellikle kanser tedavisi ve araştırmasında kullanılacak olanlar, benzersiz inşaat zorlukları ortaya çıkarır. İnşaat sırasında oluşan sıcak hava ve pandemi sonrası tedarik zinciri gecikmeleri olması da süreçleri daha da zorlu hâle getirir.

Çok aşamalı sağlık ve araştırma tesisi projelerine yabancı olmayan McCarthy Building Companies Inc., mayıs 2021’de Tyler’daki 85.000 metrekarelik alana sahip, üç katlı CHRISTUS Mother Frances Hastanesi Kampüsündeki Kuzeydoğu Teksas Kanser ve Araştırma Enstitüsü temelini attığında bu zorlukların üstesinden gelerek inşaatı ekim ayında tamamladı.

Kuzeydoğu Teksas Kanser ve Araştırma Enstitüsü içinde 7.500 metrekarelik alana sahip bir CHRISTUS Health binası bulunmaktadır. Christ Health, 3 Tesla MRI, PET/CT, ultrason, röntgen ve nükleer tıp ile donatılmış gelişmiş bir görüntüleme merkezidir. Ayrıca, CHRISTUS Mother Frances Hastanesindeki Bradley-Thompson Tower’da yer alan ve kanser hastalarına gelişmiş yatarak tedavi hizmeti sunan Louise Herrington Kanser Merkezi bulunuyor. 930 metrekarelik alana sahip klinik, cerrahi onkoloji programlarını desteklemek için kullanılacak. Komplekste ayrıca 620 araçlık kapalı otopark da yer alıyor.

Bu tür gelişmiş tıbbi teknolojiye sahip yapılarda, yaklaşık 2,7 metre kalınlığa kadar dikkatli bir şekilde beton koruyucu kalkanı inşa edilmesini gerektirir. Ayrıca, inşaat sırasında oluşan hafriyat, binanın konumu nedeniyle zorluğa sebep oldu. Bir tepenin kenarına inşa edilen tesiste, zeminde yaklaşık 7m’lik kot farkı bulunuyordu. Bu durum da beton temel işinin zamanında tamamlanması için özel kazı yöntemlerinin ve geçici püskürtme beton istinat duvarlarının kullanılmasını gerektiriyordu.

Sıra dışı bir beton dökümü

Projenin lineer hızlandırıcıları çok büyük miktarlarda beton gerektiriyordu. Kesin miktar, 2.340 m3’tü. Döşeme duvarları için 850’şer m3lük iki parça hâlinde 12 saatlik dökümler yapıldı. Üçüncü döküm, duvarların altındaki döşeme temeli içindi ve tamamlanması sekiz saat sürdü. Dökümler sadece çok büyük değildi, aynı zamanda betonun iç sıcaklığının 38 dereceyi aştığı bir ağustos sıcağında gerçekleşti.

Projenin denetçi yardımcısı Martin Montgomery, “Doğru, bu betonu yaz aylarında dökmek gibi parlak bir fikrimiz vardı.” dedi.

Dökülen betonun iç sıcaklığının 24 derece olmasını gerektiren Amerikan Beton Enstitüsü standartlarına göre McCarthy, beton karışımında sıvı nitrojen kullandı ve betonun sıcaklığını düşürmek için beton mikserlerindeki tüm suyu buzla değiştirdi.

Montgomery, “Kamyon yükleriyle buz getirdik ve aslında kasabanın yerel buz tedarikçisini satın aldık.” dedi.

Montgomery, “Sızdırma yapmayan (radyasyon geçirmeyen) yekpare yapılar sağlayan sürekli beton dökümleri için termal kontrol planları geliştiren hazır beton yüklenicimiz Martin Marietta ve Mj2 Consulting ile sürekli koordinasyon ve iletişim sağlanıyordu.” diye ekledi.

Koordinasyon ve İletişim

Montgomery, koordinasyon ve iletişimin proje boyunca kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

“Mimari, mekanik, sıhhi tesisat, elektrik vb. tüm iç inşaat çizimlerini içeren projeler, tıbbi ofis binasının yerinde beton dökümünün tamamlanmasından aylar sonra, ekim 2021’de yayımlandı. Temeller temmuz 2021’de tamamlandı. Bu, tesisatlar döşenirken sorunsuz olmasını ve sahadaki kırım işlemleri sırasında hiçbir tesisatın kesintiye uğramamasını sağlamak için tasarlanmakta olan duvarların içindeki tesisat beslemelerinin, sıhhi tesisat menfezlerinin ve drenajların günlük koordinasyonunu gerektiriyordu.”

Kuzeydoğu Teksas Kanseri Araştırma Enstitüsü Hakkında

Bağımsız bir onkoloji muayenehanesi olan Texas Oncology ile kâr amacı gütmeyen bir Katolik sağlık hizmeti sağlayıcısı olan CHRISTUS Health’in ortak girişimi olan Kuzeydoğu Teksas Kanser ve Araştırma Enstitüsü, tıbbi, radyasyon ve jinekolojik onkoloji hizmetleri ve araştırmaya adanmış bir yapıdır. Ekipman, radyasyon tedavisi için üç lineer hızlandırıcı ve altısı araştırma için olmak üzere 52 kemoterapi infüzyon istasyonu içerir. Ayrıca: dört özel oda, eczane ve laboratuvar hizmetleri ve bir hasta egzersiz alanını kapsamaktadır.

Kaynak: https://www.constructionequipmentguide.com/mccarthy-construction-utilizes-liquid-nitrogen-in-concrete-mix/57768

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Taşınmakta olan betonun yönetimi ile ilgili teknolojiler, maliyetli beton üretimi…
Cresta Posts Box by CP