Beton

Grafen İçerikli Asma Kat Projesi

Manchester’daki Mayfield rejenerasyon projesi, asma kat döşemesi için grafenle güçlendirilmiş beton kullanıyor.

Concretene adı verilen özel betonun içerdiği az miktardaki grafen, mekanik performansı %30 arttırmak ve çelik ihtiyacını azaltarak asma döşemenin ağırlığını azaltmak için oldukça yeterli.

U+I tarafından geliştirilen Concretene, Depot Mayfield’daki Escape to Freight Island isimli eğlence merkezindeki paten diskosu için kullanılacak.

Grafen, ilk hidrasyon reaksiyonu için mekanik bir destek ve bir katalizör yüzeyi görevi görür.

Böylece, mikroskobik ölçekte daha iyi bağlanmaya yol açar ve son ürün daha dayanıklı, güçlü ve korozyona karşı dirençli hâle gelir. Ayrıca olgunluk süresini 28 günden yalnızca 12 saate indirir.

İnşaat Endeksi, mayıs ayında Amesbury, Wiltshire’daki spor salonunun zemin döşemesi için Concretene kullanımı hakkında bildiri yayımladı, ancak, bu proje araştırma hibeleri ile gerçekleşti. Mayfield projesi Concretene’in ilk ticari ve asma kat döşemesinde kullanımı olma özelliği taşıyor.

Concretene, Manchester Üniversitesi Grafen Mühendisliği İnovasyon Merkezi (GEIC) ve üniversite mezunlarından Alex McDermott’un şirketi olan Nationwide Engineering ile iş birliği içinde geliştirildi.

Alex McDermott, “Bugün takım için büyük bir dönüm noktası: Concretene ilk defa ticari olarak ve bir asma kat döşemesi için kullanılacak. İnşaat sektörünü büyük ölçüde etkileyecek karbon azaltımı kanunlarının yürürlüğe geçmesini beklediğimiz bu zamanlarda, grafen içerikli beton teknolojisinde dünya liderleri olarak uluslararası sektörden gördüğümüz ilgi beklenenin oldukça ötesinde oldu.” şeklinde açıkladı.

Nationwide Engineering kurucu ortağı Rob Hibberd şu şekilde ekledi: “Üniversite ile olan ortaklığımız, Concretene’nin gelişimini yalnızca 18 ayda tamamlamamıza yardımcı oldu.”

Ekip, proje kapsamında potansiyel karbon tasarrufunun da olduğunu belirtiyor. Betonda grafen kullanımı, 1 ton beton başına 6,3 kg CO2 üretir ki bu geleneksel çelik donatıya kıyasla ton başına 21,94 kg daha azdır. Geleneksel bir beton yapıya kıyasla, bu döşeme elemanının CO2 emisyonlarında tahmini olarak 4.265 kg azalma bekleniyor.

Kaynak: https://www.theconstructionindex.co.uk/news/view/roller-disco-gets-graphene-enhanced-slab

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Sherlock Holmes, Miss Marple ve diğer kurgusal dedektifler, cinayetleri, banka…
Cresta Posts Box by CP