Beton

3D Beton Yazıcı ile İnşa Edilen Prototip Kulübe

Dalgalı ahşap dış cephesi ve beton zemini ile Ashen Kabin oldukça çarpıcı bir görünüme sahip, ancak bu prototip konutun asıl ilgi çekici tarafı, yapım yöntemi. Beton zemini bir 3D yazıcı ile oluşturuldu ve böceklerden zarar görmüş dişbudak odunu daha önce otomotiv sanayisinde kullanılan bir robotik kol kullanılarak kesildi.

Bu kabin, Ithaca, New York merkezli bir mimarlık firması tarafından tasarlandı. Kulübe 10 x 10 ft (3 x 3 m) ölçülerinde olup oldukça sade dizayn edildi; içerisinde şömine, lavabo, raf bulunan bir oda ve oturmak veya uyumak kullanılabilecek bir platform bulunmakta.

Kabin’in iç dekoru, 3D baskılı beton ve böceklerden zarar görmüş ahşap kullanımı sayesinde sade ve sağlam bir görünüme sahip

Daha önce yapılmış 3D beton baskılı projelerde olduğu gibi, kulübenin bacası da dâhil olmak üzere yapısal zemini, betonu bir nozülden katmanlar hâlinde ekstrüde eden bir 3D yazıcı kullanılarak inşa edildi. Yaklaşık iki hafta süren yapım süreci, mümkün olabildiğince az beton kullanılmasından dolayı oldukça verimli geçti. 

Mimarlık ofisinde çalışan ve New York Cornell Üniversitesinde Mimarlık Bölümünde yardımcı doçent görevinde bulunan Leslie Lok ve Sasa Zivkovic, “Kulübe, Cornell Robotik İnşaat Laboratuvarında (RCL) kendi kendine inşa eden ve açık kaynaklı, büyük ölçekli bir yazıcı kullanılarak 3 boyutlu olarak basıldı.” şeklinde aktardı.

“Yazıcıyı RCL’de 2016 yılında bir öğrenci ekibiyle sıfırdan inşa ettik ve o zamandan beri geliştirmekteyiz. Dik konsollar için destek malzemesi olarak yeniden kullanılabilir çakıl agrega içeren özel bir 3D yazdırma tekniği geliştirdik. Bu, kulübenin “bacakları” olan dik konsolları 3D olarak basabilmemizi sağladı. Herhangi bir hırdavatçıdan satın alınabilecek çimento ve kumdan yapılmış kendi beton karışımımızı geliştirdik.”

Kabin’in bacası da dâhil olmak üzere beton zemini, açık kaynaklı bir 3D yazıcı kullanılarak iki haftalık bir süreçte basıldı

Kullanılan ahşap, bir böcek türü tarafından enfekte edilmiş hâldeydi. Firma, bu tür bir haldeki ahşabın normalde konvansiyonel kereste fabrikaları tarafından ev yapımı için bir kereste kaynağı olarak kullanılmaya uygun görülmediğini söyledi.

Zivkovic, “Böcekler tarafından istila edilmiş dişbudak ağaçları genellikle ya çürür ya da enerji için yakılır. Ne yazık ki, her iki senaryoda da atmosfere CO2 salınımı meydana gelmekte, bu nedenle inşaat için nispeten riskli olan dişbudak ağacı kullanmanın avantajı hem karbonu toprağa bağlaması hem de daha yaygın olarak kullanılan ağaç türlerinin hasadını dengelemesidir.” şeklinde açıkladı.

Odunu kullanıma hazırlamak için, Zivkovic ve RCL ekibi internetten satın aldıkları, daha önce otomobil yapımında kullanılan bir robotik kolun üzerinde değişiklikler yaptı. Ekip, robotu yeniden programlayıp şekilsiz dişbudak ağaçlarını işlemek için bir platform inşa etti. Robotik kol, öğrencilerin yardımıyla kulübe monte edilmeden önce ahşabı gerekli şekil ve boyutlarda kesti.

Kabin’in ahşap bölümleri, internetten satın alınan ve daha önce otomobil yapımında kullanılan bir robotik kol kullanılarak oluşturuldu

Lok ve Zivkovic, gelecekte bu projenin sürdürülebilir konut inşaatı için örnek oluşturabilmesini umuyor. Bunu göz önünde bulundurarak, ikili, konut inşa süreçlerini artırmak adına hem 3D beton baskı hem de robotik ahşap yapımında inşaat endüstrisi ile iş birliği yapmayı hedefliyor.

Kaynak: https://newatlas.com/architecture/ashen-cabin-3d-printed-prototype/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
İDH paneli ile dayanımı arttırılan bir beton döşemenin kırılma testiKaynak:…
Cresta Posts Box by CP