Beton

ETH Zürih Ultra İnce Kavisli Beton Çatının Yapımını Tamamladı

ETH Zürih’in (Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü) karmaşık çift kavisli beton çatısı, İsviçre’deki yeni araştırma biriminin tepesine yerleştirildi.

2017’de ultra ince, kavisli beton çatı prototiplerini tanıttıktan ve 2020’de başarıyla tamamladıktan sonra, ETH Zürih’teki araştırmacılar, İsviçre, Duebendorf’ta bulunan yeni NEST araştırma binasında bulunan yenilikçi çatı kaplamalarını sergilediler. Karmaşık, çift kavisli beton bir çatıya, hafif füniküler zeminlere ve kendi kendine öğrenen bina teknolojisine sahip yeni yapı, ekibin mimari ve sürdürülebilir teknolojilerdeki yaklaşık on yıllık araştırmasını gösteriyor.

HiLo birimi de dâhil olmak üzere NEST binasının gündüz dış görünümü

Orta Çağ ve Füturistik Mimari Birleşiyor

HiLo olarak adlandırılan en yeni NEST ünitesi, orta çağ bina ilkelerini fütüristik inşaat yöntemleriyle birleştiriyor. Çarpıcı beton çatısı ve yeni füniküler zemin sistemi ile iki katlı bina, geçmişin mimari etkileri ve ultra modern hesaplamalı tasarım ve üretim teknikleri kullanılarak geliştirildi.

Mimarlık ve Yapılar Profesörü Philippe Block ve Mimarlık ve Yapı Sistemleri Profesörü Arno Schlueter tarafından yönetilen ekip, proje kapsamında endüstriyel ortaklarla birlikte, hafif yapıların, verimli inşaatın ve akıllı, uyarlanabilir bina sistemlerinin nasıl bir araya getirilip kullanılabileceğini araştırdı. Nihai hedef, inşaat endüstrisindeki hem somut hem de operasyonel karbon emisyonlarını azaltmaktı.

NEST ünitesi HiLo’nun güneyden dış görünümü

Kaynakları verimli kullanan beton yapılar

Çatı formu, yük taşıma kapasitesini, beton yapıyla birleşen kendine özgü kavisli geometrisinden alır. Yapı bir beton kaburga ve çelik ankraj ızgarası ile birbirine bağlanan iki ince betonarme katmandan oluşur. Büyük miktarda kalıp malzemesinden tasarruf etmek için, üzerine betonun püskürtüldüğü ince bir zarla kaplanmış ve gerilmiş bir kablo ağından oluşan esnek bir kalıp kullanılarak yapılmıştır.

Araştırmacılar asma katlar için yapının kendisinde mümkün olduğunca az malzeme kullandılar. Düz bir plaka yerine kaburga ile sertleştirilmiş bir füniküler kabuk kullanan yapının sistemi, betonarme içindeki geleneksel döşeme plakalarından %70 daha az malzeme kullanmaktadır. Buna ek olarak, dijital üretim yöntemleri havalandırma, soğutma ve düşük sıcaklıklı ısıtma sistemlerinin zemin yapısına entegrasyonunu gerçekleştirerek malzeme ve hacimde daha da büyük bir azalma sağlandı.

Doğuya bakan NEST ünitesi HiLo’nun ana açık alanı

Akıllı bina teknolojisi

Yeni ünite, güneşle hizalanabilen 30 fotovoltaik modülden oluşan uyarlanabilir bir güneş cephesi ile donatılmıştır. Bu esnek modüller, pasif olarak ısıtma veya soğutma gereksinimlerini azaltmak için güneş ışığının odaya nasıl girdiğini kontrol etmek için de kullanılabilir.

Bu güneş cephesi, verimli iç mekân iklim düzenlemesi sağlamak için yapıya entegre edilmiş birçok yenilikçi bina teknolojisi bileşeninden sadece biri. Çalışma sırasında araştırmacılar, özdevimli öğrenme teknolojisini kullanarak ve kullanıcıları göz önünde bulundurarak bireysel teknolojilerin etkileşimini optimize etti ve böylece mümkün olan en az enerji ve emisyonla iç mekân koşullarının ne kadar konforlu hâle getirilebileceğini araştırdı.

Batıya bakan NEST ünitesi HiLo’nun ana açık alanı

Akademi ve sektör birbirinden besleniyor

HiLo, “yüksek performans – düşük emisyon” anlamına geliyor. Birim, araştırmacıların binaların inşaatının ve işletiminin mümkün olduğunca enerji ve kaynak açısından verimli olacak şekilde nasıl tasarlanabileceğini test etmelerine ve aynı zamanda çekici bir mimari alan ve yüksek düzeyde konfor sağlamalarına olanak tanıyor. HiLo, İsviçre Duebendorf’ta Empa ve Eawag adlı iki araştırma kurumunun kampüsündeki deneysel binasındaki sekizinci modüldür. Modüler araştırma ve yenilik binasında bilim insanları ve endüstri çalışanları, yeni bina ve enerji teknolojilerini geçici bina modülleri veya birimlerinde ve “gerçek hayat” koşullarında test edebilir ve geliştirebilir.

Batıya bakan NEST ünitesi HiLo’nun ana açık alanı

HiLo, çalışma ve toplantı alanları sunuyor

Kaynak: https://www.designboom.com/architecture/eth-zurich-intricate-curved-concrete-roof-nest-research-unit-switzerland-10-07-2021/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Siyah nanokarbonlu, elektrik veren çimento harcı Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)…
Cresta Posts Box by CP