BetonGenel

Beton Mermer Nasıl Yapılır?

Çoğu insan betonu düşündüğünde, kaldırımların, yolların ve binaların görüntülerini göz önüne getirir. Beton belki günlük hayatımızdaki en göz alıcı nesneleri oluşturmamakla birlikte, bu nesneler, aslında betonun potansiyel çeşitliliğini tam olarak göstermiyor. Oysa beton, her biri eşsiz sanat eseri olan dekoratif tezgâh veya mobilya parçaları üretmeye uygun bir malzemedir.

Betonun en göze çarpan kullanımlarından biri mermer levha yapımıdır. Her ne kadar harika bir malzeme olsa da tam istenilen şekle, desene ve renklere sahip mermerleri bulmak oldukça zordur. Örneğin kusursuz bir şelale kenarı tezgâhı yapmak için yeterince büyük bir levha bulmak ve renklendirmek ise çok daha zordur. Beton malzemesi ile mermerin stilleri taklit edilebilir ve istenilen şekil ve tasarımlara dönüştürülebilir.

Pratikte gerçekten nefes kesici örnekler görülebilir. Bradley Coomes, Beton Tasarım Okulunda (CDS), Dusty Baker tarafından öğretilen bu özel teknikle ve onun Dusty tozunu kullanarak bu şekilde beton yapmayı öğrendiğini açıklıyor. Dusty-crete basit bir teknik olmakla beraber neredeyse sınırsız bir potansiyel sunuyor.

Karışım

Karışımının sürekli değiştiğini belirten Coomes, ürettiği hiçbir parçada aynı karışım tasarımını kullanmıyor. Her parçanın farklı tasarım sınırlamaları ve zorlukları var. Tasarımlarda, bulabileceğiniz en iyi kum ve Buddy Rhodes ECC Katkısının yanı sıra, beyaz portland çimentosu, düşük dozda PVA RECS 15 lif, akrilik lif, silis dumanı, akışkanlaştırıcı ve gerekirse pigment kullanılıyor.

Karışıma katkı ve lifler sırasıyla en son aşamada ekleniyor. Her ikisi de mikseri zorlama eğilimindedir, bu yüzden yavaşça ve sonda eklemek bunu önlemeye yardımcı olur. Karışım neredeyse şekerleme kıvamında olmalı, çok akışkan olması uygun değildir, ancak doğal görünümlü damarlar yapmak için kalıp içerisinde hareket edebilmelidir. Ayrıca, yüzeyde daha sonra doldurmanız gerekecek büyük boşluklar bırakacak kadar kuru bir karışım olması da istenen bir durum değildir. Liflerin tamamen karıştığından emin olun, karışımınız normal bir betondan daha kohezif olmalıdır.

Toz serpme

Sürecin özü, döküm öncesi kalıpları nasıl tozladığınızdır. Herkesin kendi süreci vardır ve her tekniğin faydaları vardır. Coomes, yaklaşık yarım avuç tozu forma birkaç metre öteden atıyor. Kalıp boyunca rastgele dağılmış olması gerekiyor. Gerekirse daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde, forma üfleyebilir ve tekrar deneyebilirsiniz.

Daha büyük parçalarda, beton yüzün tamamında bir desen elde etmek için kesinlikle birden fazla atışa ihtiyacınız olacak. Kalıbın kenarlarında büyük bir toz birikmesi olmadığından emin olmak önemlidir; tortular beton köşelerinizi mahveder. Coomes bir kazıcı yardımıyla birikmiş tozu forma yeniden atıyor.

Bu örnekte mermer efekti oluşturmak için kumlu harç kullanıldı. Dusty-crete yöntemi, güzel bir doku oluşturmak için Dusty tozu kullanımı içeriyor. Kumlu harç, döküm yaptığınızda betondaki nemi emer ve yüzün bir parçası olarak sertleşir.

Döküm

Coomes, bir kovaya beton doldurup döküm masasının üzerine koyduktan sonra karışımdan avuç dolusu alıp tozun üzerine dikkatlice yerleştiriyor. Betonun tozun üzerinde yuvarlanacağı yere çok fazla şey konulmaması gerekir. Bu, parçanın net damarlanma yerine biraz daha bulanık bir görüntü elde etmesine neden olur. Coomes bu örnekte, karışımın normalden biraz daha akıcı olduğunu belirtiyor.

Karışımı istediğiniz şekilde, avuç dolusu olarak serpilmiş tozun üzerine koyun. Birkaç avuç dolusu birbirine dokunduktan sonra, tozu rahatsız etmemek için sırtlara hafifçe masaj yaparak öbeklerin hepsinin güzelce birleştiğinden emin olun. Kenarlarda mümkün olduğunca az hava kabarcığı oluşmasını sağlamak için formların kenarlarına iyi masaj yapıldığından emin olarak kalıbı doldurmaya devam edin. Parçanın arkasının kalıbınızla aynı hizada olduğundan ve üstünün gün boyunca örtülü olduğundan emin olun.

Parlatma

Dökümden sonraki gün, kalıp kenarlarını dikkatlice çıkarıp parçayı ters çevirin. Her şeyin “normal” göründüğünden emin olmak için kontrol edin. Coomes böylece bitmiş betona hiç benzemeyeceği için, yüzde bir miktar şekil bozukluğuna neden olabilecek büyük boşluklar veya büyük toz birikintileri olmadığından emin olmak istiyor.

Bundan sonra, betonun üst katmanını temizlemek için 200 tane elmas parlatma pedine sahip ıslak bir parlatıcı kullanılıyor. Parlatıcıyı düz tuttuğunuzdan ve yüzeyde bol su tuttuğunuzdan emin olun. Bütün bunları oldukça yavaş yapmak gerekiyor.

Tüm yüz temizlendikten sonra, ortaya çıkan daha küçük delikler görülür Bunlar, altındaki tozu bozmadan betonun içinden tam olarak çıkaramadığımız hava kabarcıklarıdır. Çimento, kum, su ve herhangi bir pigmentten oluşan karışımı tasarımınıza uyacak şekilde karıştırıp ve yüzeydeki tüm deliklere sürün. Bulamaçla ilk geçişten sonra, fazlalığı sıyırmak için bir boya kazıyıcı kullanabilirsiniz. Tüm delikler doldurulduktan sonra, fazlalığı temizlemek için nemli bir bez kullanın. Gerekirse hafifçe cilalayın, aksi takdirde biraz muriatik asidi suyla karıştırıp yüzeyi fırçalayabilirsiniz.

Gördüğünüz mermer değil, beton.

Çevir ve Taşı

Malzemelerinizi doğru bir şekilde tartarak, ölçerek ve yerleştirerek geçirdiğiniz onca zamanı ziyan etmemek için taşıma sürecinin oldukça yavaş ve dikkatli ilerlediğine emin olun. Coomes, her ne kadar beton malzemenin yüksek basınç dayanımı olsa da kalıbı olabildiğince dikkatli taşıdığını belirtiyor. Bebekleri olarak nitelendirdiği kalıpları bir yerden bir yere taşırken veya hareket ettirirken, etrafında hiçbir engel olmamasına ve gerekenden en az bir fazla kişi olduğundan emin oluyor. Harcanan bu fazladan 45 dakika elbette bir güçlük olabilir, ancak bir müşteriye siparişinin neden fazladan birkaç haftaya ihtiyacı olduğunu açıklamaktan çok daha iyidir.

Dökümlerinizi hareket ettirirken çekme mukavemetini düşünün. Beton genellikle eğilmeden önce çatlar. Bu nedenle Coomes, inşaat demiri yerine, karışımımda yüksek miktarda lif kullanıyor.

Bir parçayı çevirirken betonun kalıba yapıştığını fark ederseniz, alt tabakaları eşit bir şekilde yavaşça kamalayabilirsiniz. Bu, sonunda tüm parçanın dışarı çıkmasını sağlamalıdır. Daha sonra betonu ters çevirmek ve yüzü işlemeye başlamak için güvenli bir şekilde altına erişebilmelisiniz.

Coomes, bu beton üretim sürecinin genel olarak mobilya ve beton uygulamalarına olan bakışını tamamen değiştirdiğini dile getiriyor. CDS gibi, bu tasarım süreci de değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki zanaatkârlar, ilginç sonuçlar elde etmek için bu tekniği veya benzerlerini kullanıyor.

Farklı yöntemler denemek için bu makaleyi bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz veya yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Coomes Dusty’den veya CDS’deki herhangi bir eğitmenden bir ders almayı veya Buddy Rhodes merkezindeki destek personeli ile iletişime geçmeyi öneriyor.

Kaynak: https://www.forconstructionpros.com/concrete/decorative/article/21710941/how-to-marble-concrete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Betonun karbon ayak izi, esasında temel bileşenlerinden biri olan Portland…
Cresta Posts Box by CP