Beton

Amazon ve Microsoft’tan Çevreci Yatırım

Compass Veri Merkezi CarbonCure teknolojisini kullanmaya başladı.  

Amazon ve Microsoft, CO2 atıklarını betona enjekte ederek beton sektöründeki karbon emisyonunu düşürmeyi amaçlayan şirkete yatırım yaptı.

CarbonCure isimli şirket, 2030 yılına kadar beton endüstrisinde karbondioksit salınımını yıllık 500 megaton miktarında azaltmayı hedefliyor. Şirket, veri merkezi sektöründe etkili isimlerden Compass Veri Merkezleri ile iş birliğine başladı.  

CarbonCure, taze beton karışımına kalsiyum karbonat elde etmek için yeterli miktarda CO2 enjekte ediyor. Elde edilen karışım yapıyı sağlamlaştırırken aynı zamanda binanın yıkılması durumunda CO2 hâline geri dönüşmüyor.

Şirket, Amazon’un İklim Mücadelesi Fonu (Climate Pledge Fund) ve iklim teknolojilerine yatırım yapan milyarderlerden oluşan Yeni Enerji Girişimleri (Breakthrough Energy Ventures) fonu önderliğinde gerçekleşen yatırım turunu tamamladı. Yeni Enerji Girişimleri yatırımcıları arasında Bill Gates, Jeff Bezos, Reid Hoffman ve Jack Ma gibi isimler yer alıyor.

Şirketin diğer yatırımcıları arasında Microsoft, BDC Capital, 2150, Thistledown Capital, Taronga Ventures ve Greensoil Investments bulunuyor. Yatırımların şartları açıklanmadı.

CEO ve kurucu ortak Robert Niven, teknoloji ve emlak geliştirme firmaları tarafından gerçekleştirilen bu ortak yatırımı, teknoloji inşaat sektörünün gittikçe büyüdüğü ve yapılandırılmış karbon malzemelerinin kullanımının azaldığı bu dönemde CarbonCure’un CDR (karbon dioksit giderimi) çözümleri konusunda akla gelen ilk isim olması adına atılan büyük bir adım olarak nitelendirdi.

“Teknoloji sektörü, rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını benimseyerek iklim mücadelesine destek vermeye devam ediyor. Endüstrilerin ve hükûmetlerin odaklarını karbonun azaltılmasına yöneltmesiyle CDR’ye yapılan bu yatırım, kamu ve özel altyapı projeleri için daha kapsamlı bir değişime işaret ediyor.”

Amazon geliştirilen teknolojiyi Virginia’da yer alacak HQ2 projesi de dâhil olmak üzere binalarında kullanacağını belirtti. Teknolojinin kullanılıp kullanılmayacağı konusunda çok bilgi vermeyen Microsoft, 2030 yılında karbon negatif olma hedeflerine daha da yaklaştıklarını söylemekle yetindi.

Hâlâ yapılacak işler var

CarbonCure teknolojisinde, 30 adet standart beton blok total olarak 0,45 kg miktarında CO2 ayrıştırabiliyor. Standart bir bloğun 16 kg olduğu hesaba katılırsa, teknoloji sayesinde ton başına 1 kg CO2 ayrıştırılabiliyor.

Öte yandan, bir ton blok üretimi 70 kg’dan fazla CO2 üretimine yol açıyor. Sürdürülebilir Beton Forumunun raporuna göre beton sektörü geçtiğimiz on yılda karbon emisyonunu ton başına 16 kg azalttı, bir sonraki hedef ise ton başına 72 kg olarak belirlendi.

Küresel sera gazı salınımının %8’inden sorumlu olan çimento sektörü için beton emisyonlarındaki en küçük değişim büyük bir önem taşıyor.

CarbonCure müşterileri arasında bulunan Compass Veri Merkezleri, mayıs ayına kadar firmanın teknolojisini kullanıma sokmayı planladıklarını açıkladı.

Compass CEO’su Nancy Novak, “Hesaplamalarımıza göre, CarbonCure sayesinde ortalama olarak yerleşke başına 1.800 ton olacak şekilde karbon ayak izimizi azaltmayı planlıyoruz.” şeklinde açıkladı. “Bu miktar 850 hektarlık bir ormanın dönüştürebildiği veya 6 milyon km yol yapmış bir arabanın neden olduğu emisyona eşit.”

Kaynak: www.datacenterdynamics.com/en/news/amazon-and-microsoft-invest-company-injecting-co2-concrete/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kömür ile çalışan elektrik santrallerinde üretilen uçucu kül, geniş atık…
Cresta Posts Box by CP