Beton

Kendiliğinden Yerleşen Beton Granit Kalıntıları ile Daha Sürdürülebilir

İnşaat sektörü, zaman zaman çevresel sürdürülebilirlik kavramı ile çelişiyor olarak algılanabiliyor. Ham maddelerin çıkarılma ve yapı malzemelerine dönüştürme süreçleri yüksek enerji gerektiriyor. 2013’te İspanya genelinde 614.000 ton miktarında gerçekleşen granit üretimi, sonrasında baş etmesi oldukça zor olan bir dizi atık bırakıyor. Granit çamuru adı verilen bu atık, kesme işlemi sırasında açığa çıkan toz partikülleri ile bıçağı soğutmak için kullanılan su karışımından oluşmaktadır. Granit çamurunun atık depolama sahasına dökülmesi ve içindeki suyun buharlaşması durumunda, silikon tozu atmosfere karışarak sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu atık aynı zamanda toprağın doğal yaşam döngüsünü de etkileyebilmektedir.

Bu atıkları doğru bir şekilde yöneterek neden olduğu çevresel ve sağlık sorunlarının önlemeyi amaçlayan Cordoba Üniversitesi araştırma ekibinden üç kişi, kendiliğinden yerleşen harçta geleneksel agregaların yerine granit çamurunun kullanılmasının fizibilitesini araştırmak üzere güçlerini birleştirdi.

Bu bağlamda, araştırmacılardan İnşaat Mühendisliği ekibinde yer alan Angélica Lozano, harcın dayanıklılık, dayanım ve yerleşme özelliklerini koruyarak, geleneksel agregaların %40’ı kadarını granit çamur ile ikame etmenin mümkün olduğunu belirtti. Başka bir deyişle, granit çamurunun geleneksel agrega kullanımı için sürdürülebilir bir alternatif olduğu kanıtlanmış oldu.

Profesör José Ramón Jiménez, José María Fernández ve Antonio Roder önderliğinde, bir uyum içinde çalışan grupların adı sırasıyla “İnşaat Mühendisliği”, “Malzemeler ve Uygulamalar” ve “Plazma Fiziği: Karakterizasyon, Modeller ve Uygulamalar”. Proje kapsamında iki ana amaç hayata geçirildi: Toplum sağlığına bir tehdit oluşturan atıklar için uygun bir yönetim şekli geliştirildi ve yerleştirme işlemi için ayrı bir enerji harcanmadığından yoğun ilgi gören kendiliğinden yerleşen beton türünün daha da sürdürülebilir bir alternatifi elde edildi. Bu yeni malzeme oldukça avantajlı, fakat süregelen yüksek miktarda agrega ihtiyacı çevresel olarak sürdürülebilir değil. Granit çamuru bu soruna büyük ölçüde yardımcı olabilecektir.   

Kaynak: www.eurekalert.org/pub_releases/2020-06/uoc-scb062520.php

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kömür ile çalışan elektrik santrallerinde üretilen uçucu kül, geniş atık…
Cresta Posts Box by CP