Beton

Heykel Görünümlü Çevre Yolu Projesi

Matteo Scagnol ve Sandy Attia liderliğindeki Modus Mimarlık, 2015’ten bu yana Kuzey İtalya’da bir altyapı peyzaj projesi üzerinde çalışıyor. Brixen ve Varhn şehirleri çevresine bir alternatif rota sağlayarak trafik hacmini azaltmayı hedefleyen proje masterplanı, bağlantılı yeraltı yollarından oluşuyor. An itibarıyla proje kapsamında tünel geçişleri, istinat duvarları, akustik bariyerler, servis trafo merkezleri, mekanik yapılar, havalandırma bacaları ve çeşitli tabela elemanları dâhil olmak üzere bir dizi unsurun inşaası bekleniyor.

Şirket, bahsi geçen yerüstündeki elemanların çevreye olan etkisini en aza indirgemek, mimari ve teknik kaliteyi bir arada vurgulamak amacıyla projeye başladı. Projenin ikincil amacı, bu ve yeraltındaki diğer elemanların birleştirici bir model izleyerek bulundukları alanın yapısına uygun bir şekilde inşa etmekti. Son olarak, Brexin ve Varhn yollarını tek bir otoyolda birleştirilerek, iki kasabanın farklı bağlamlarda nitelendirilmesi yerine bir bütünün iki parçası olması sağlandı.

© Gustav Willeit

Tünellerin heykel görünümlü geçişleri, görünmeyen yollar ağına açılan çarpıcı figürler olarak tasarlandı. Yeni eklenen kısımda kullanılan betonda, inşası devam eden, Alp dağlarının altından Innsbruck, Avusturya’dan Fortezza, İtalya’ya kadar uzanacak olan Brenner Tüneli’nin şantiyesinden çıkarılan kazı malzemelerinden elde edilen agrega kullanıldı. Brüt beton, ahşap yalıtımlı duvarları ve hava koşullarına dayanıklı çelik havalandırma bacaları ile bezenmiş geçişler, yer altı ve üstü arasındaki eşiği oluşturuyor.

© Gustav Willeit

Modus Mimarlık’ın kurucu ortağı Sandy Attia, inşaat mühendisliği projelerinin “peyzaj, mimari ve kentsel düzenin farklı ölçeklerini ve hatta çarpıcı özelliklerini bir araya getirmek adına” sundukları eşsiz fırsatı vurguladı. “Çevre yolu projesi, yalnızca bu projelerin çevresel ve ekonomik etkileri göz önüne alındığında değil; aynı zamanda hareketlilik, miras ve mekân yaratma konularında zorluk çeken küçük şehirler için tekil bir tasarım olarak, bu disiplinlerin arasındaki sıkı bağın altını çiziyor.”

Diğer kurucu ortak Matteo Scagnol, geçtiğimiz on yılda mimarların büyük altyapı projelerindeki rollerinin giderek önemsizleştirildiğinden bahsetti. “Ülkenin tarihsel ve doğal bağlamlarının olağanüstü yoğunluğu ve katmanlılığı, kamu idaresinin de ele alması gereken bir dizi zorluk ortaya koyuyor. Güney Tyrol’deki çevre yolu projesi, her ölçekte tasarımın önemini kavrayan ve böylelikle disiplinerarası bir iş birliği gerçekleşmesi için gerekli koşulları yaratan bilinçli karar alma süreçlerinin bir sonucu.”

© Leonhard Angerer
© Modus Architects
© Leonhard Angerer
© Leonhard Angerer
© Gustav Willeit
© Gustav Willeit
© Gustav Willeit
© Mario Valdemarin

Proje künyesi:

İsim: Bressanone-varna Çevre yolu Merkezi Kavşağı
Konum: Brixen (Bolzano, İtalya)
Mimar: Modus Mimarlık (Sandy Attia, Matteo Scagnol)
Müşteri: Özerk Bolzano Eyaleti Altyapı ve Hareketlilik Dairesi
Tasarım aşaması: 2015-2017
Yapım aşaması: 2017-2020
Bitiş: 2020 Haziran sonu

İnşaat ve yapı mühendisliği, inşaat yönetimi: ing. mario valdemarin
Mühendis ekibi: ing. Mario Valdemarin, ing. Dieter Schölzhorn, EUT Energie und Umwelttechnik GmbH, Bergmeister GmbH, Geoconsulting int.
Yeraltı ve geoteknik danışmanı: Ing. Mario Valdemarin, ing. Dieter Schölzhorn
Jeoloji danışmanı: Geol. Alfred psenner, geol. Icilio Starni
Teknolojik sistemler Danışmanı: studio tema srl (p.i. mattia betti)
Proje yöneticisi: Provincia Autonoma di Bolzano, dott. ing. Umberto Simone
Müteahhit: PAC s.p.a in ati, Wipptaler Bau AG ve Beton Eisack GmbH
Uzunluk: 500m /1,640 ft (merkezi bağlantı tüneli); 5km / 3 mil (tamamlanmış çevre yolu); 8km / 5 mil (çevre yolu toplam uzunluk)
Malzeme: Brüt beton, Leca-beton (leca genleştirilmiş kil agrega içeren yapısal hafif beton), korten çeliği (eskitme çelik levhalar), karaçam ağacı

Kaynak: www.designboom.com/architecture/modus-architects-ring-road-south-tyrol-sculptural-concrete-portals-07-15-2020/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
İtalya'nın kuzeyindeki Trento'ya yakın kırsal bir konumda,  Raro Mimarlık pastoral…
Cresta Posts Box by CP