Beton

Brüt Betondan Çiftlik Evi

İtalya’nın kuzeyindeki Trento’ya yakın kırsal bir konumda,  Raro Mimarlık pastoral manzaraya iki adet çağdaş yapı ekledi. Çarpıcı bir dağ fonunun ortasında konumlanan projenin bünyesinde, “La Dolce Mela” adlı bir tarım turizmi tesisine yeni bir çiftlik evinin eklenmesi ve mevcut konuk konaklama biriminin büyümesi yer alıyor.

Raro Mimarlık, mekânın doğal güzelliği göz önünde bulundurularak, yeni çiftlik evi ve misafir konaklama birimlerini çevreye uyum sağlamasına özen göstererek tasarladı. Bunu başarmak için alçak bir mimari benimsendi ve çiftlik evi, bölgenin doğal bir parçasıymış görüntüsü elde etmek adına, sahadaki mevcut küçük bir tepeye yerleştirildi.

Çağdaş, zarif ve çevre ile uyumlu bir mimari oluşturmak için malzeme seçimi de özenle oluşturuldu. Brüt beton, La Dolce Mela sahasındaki mevcut bir taş duvar ile doğal karaçam ahşap kaplama ve yeşil çatılar ise orman ortamı ile bir uyum yakalıyor. Yüksek işlemleri karakterize eden beton ve ahşabın iç mekânda da kullanılması tatmin edici bir ahenk hissi ve dürüst bir mimari ifade oluşturuyor.

Her iki bina da dışarıya doğru uzanan pervazlara yerleştirilmiş büyük çerçeveli pencereleriyle inanılmaz manzaradan en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor. Bu şekilde Raro Mimarlık, onu sessizce kucaklayan bir mimari yaratarak manzaraya karşı bir açıklık hissi sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: https://www.designboom.com/architecture/studio-raro-agritour-farmhouse-trento-italy-05-15-2020/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kanalizasyonlardaki beton korozyonuna bir dizi abiyotik ve biyotik korozyon süreci…
Cresta Posts Box by CP