Beton

Birleşik Krallık’taki Kalıcı Beton Bariyer Sistemi

Birleşik Krallık, 2005’ten bu yana çelik bariyerleri betonla değiştiriyor. Yol güvenliğinin en üst düzeyde olduğu düşünülürse, betonun her metresinin performans gösterebilmesi için kalıcı olması zorunludur.

Wirtgen SP 25i esnek kayar kalıplı finişer, gömme ve ofset asfaltlama uygulamaları için tasarlanmıştır. İngiltere merkezli beton müteahhidi Extrudakerb, Extrudakerb Beton Bariyer sisteminin yerleştirilmesinde bunu kullanıyor.

Sürücüler arkasındaki mühendisliği anlasalar da anlamasalar da çoğu insanın çelik bariyer sistemini tanıyabileceğini söylemek doğru olur. Genellikle giriş ve çıkış rampalarımız için her zaman hazır bulunan korumalar olarak kullanılırlar, otoyol güvenlik sisteminin ana dişlilerinden biridir.

Ocak 2005’te, ülkenin yol ağı altyapı iyileştirme çabasıyla, İngiltere’nin Ulusal Karayolları kurumu (National Highways), Akıllı Otoyol Şemalarını dağıtarak tüm kullanım ömrü dolmuş çelik bariyer sistemlerini betonla değiştirmeye karar verdi.

Çelik ve beton bariyerin arasındaki temel faktörler teknik şemalar ile karşılaştırdığında, beton seçeneğinin daha güvenli bir alternatif olduğunu, daha uzun bir tasarım ömrü sunduğunu, daha az bakım gerektirdiğini ve çarpma sonrasında onarıma daha az ihtiyaç duyduğunu belirlediler. Toplu olarak, bu faktörler maliyetin düşürülmesine, trafik akışının iyileştirilmesine katkıda bulundu ve bakım şeridi kapatma ihtiyacını sınırlayarak genel güvenliği büyük ölçüde arttırdı.

Mart 2022’de National Highways’in iyileştirilmelerini denetleyen Paul Unwin şunları söyledi: “Bizim önceliğimiz güvenlik. Bariyerlerdeki bu değişiklik yolu iyileştirerek, bir anayoldan diğerine geçen araçların güvenliği artırıp, trafik yoğunluğunu azaltacaktır. Ülkenin en yoğun otoyolları arasında yer alan ve her gün yüzbinlerce insanın güvenerek kullandığı bu otoyollarda güvenlik iyileştirmeleri yapmaya devam edeceğiz.”

Extrudakerb Beton Bariyer sistemi, proje gereksinimlerine ve bitişik çalışmalara uyacak şekilde gömme veya yekpare olarak kurulabilir.

Bu süre zarfında kayar kalıplı beton müteahhidi Extrudakerb (Maltby Engineering Ltd), kendi tescilli beton bariyer sisteminin tasarımına ve geliştirilmesine başladı. Başlangıçta Extrudakerb, Britpave Barrier Systems Ltd.’nin lisanslı bir kurulumcusu olarak çalışıyordu. 2018’de kendi beton bariyer sistemini tasarlamaya ve geliştirmeye karar verdi. Bu amaç doğrultusunda Extrudakerb Beton Bariyer (ECB) sistemi oluşturuldu.

Tüm kayar kalıp ürünlerinde olduğu gibi sistem, kaliteli beton üretimini sağlamak için dikkatli bir yönetim ve teslimat gerektiriyor. Üretimden nakliyeye ve yerleştirmeye kadar tüm süreçler ve uygulamalar dikkatle ele alınmalıdır.

Betonun kıvamı genellikle nakliye sırasında değişir, bu nedenle betonun amacına uygun olarak şantiyeye teslim edildiğinden emin olmak ve sürecin doğru yönetilmesi çok önemlidir.

Doğru bir yönetim sistemi olmadan, sahadaki karışıma yönelik herhangi bir düzeltme, saha operatörlerinin deneyim ve uzmanlığına bağlıdır. Yürürlükteki bir yönetim sistemiyle, yükleniciler dökülmekte olan betonun kalitesi hakkında eyleme geçirilebilir ve kaydedilebilir veriler sağlanarak, zaman gecikmelerine, artan maliyetlere ve atık malzemeye neden olma potansiyeline sahip manuel saha ayarlamaları büyük ölçüde azaltılır.

Wirtgen SP 25i, standart yüksekliklerde veya standart genişliklerde büyük ofset beton profilleri dökme kapasitesine sahiptir. Ofset kalıplar sol veya sağ tarafa monte edilebilir.

Extrudakerb için uygun maliyetli ve verimli bir sistem sağlamak için beton kalıcılığı çok önemlidir. Bunu başarmak için Extrudakerb, beton karışım tasarımlarını buna göre uyarlamalarına ve bunu GCP’nin Verifi sistemi yardımıyla yönetmelerine olanak tanımak için tüm olası kısıtlamaların dikkate alınmasını sağlar.

Extrudakerb, kurum içi tasarım, imalat ve teknik uzmanlığının kullanılmasıyla, tüm müşterilerin gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamak için sistemini sürekli olarak geliştirebilmektedir.

Çelik bariyerle 25 yıl yerine 50 yıl kullanım ömrüyle tasarlanan Extrudakerb’in ECB’si, beyan edilen H2 (yüksek koruma), W1 (sistem hareket etmediği için 0 mm çalışma genişliği) performansıyla tamamen CE İşaretlidir. EN1317’ye göre darbe, VI2 (Araç İhlal <0,8 mm) ve ASI B (Hızlanma Şiddet İndeksi 1,0 < ASI ≤ 1,4).

Jersey bariyeri gibi, bir ECB sisteminin kurulumu müşteri gereksinimlerine bağlıdır. Yüzeye monte edilebilir, teknik şema gereksinimlerine uyacak şekilde gömülebilir veya tek parça olarak dökülebilir.

Extrudakerb, bir Wirtgen SP25i kayar kalıplı beton finişer kullanarak bugüne kadar İngiltere yol yapım altyapısına 75.000 m’den fazla yer döşedi ve 2022 sonuna kadar 100.000 m olması planlanıyor.

Extrudakerb’de Malzeme ve Beton Teknolojisi Müdürü Adrian Pickard AMICT, “Beton kalıcılığı, elde edilebilecek maksimum verimlilik ve çıktılara izin veren yüksek kaliteli bir ürünün sürdürülmesinde kritik öneme sahiptir.” diyor. Gerekli özellikleri sağladıklarından emin olarak, GCP’nin VERIFI beton yönetim sistemine yatırım yapıldı. Bu sistem, nakliye sırasında betonun ölçümü ve yönetiminde sensör teknolojisini tahmine dayalı analitikle birleştiren bir sistemdir.

VERIFI beton yönetim sistemi, sipariş edilen çökmeyi elde etmek ve sürdürmek için önceden belirlenmiş sınırlar dâhilinde otomatik olarak su ve katkı maddesi ekler. Sistem, taşıma sırasında beton özelliklerini izlemek, ölçmek ve yönetmek için beton mikser kamyonlarına takılan sensörleri kullanarak hazır beton tesisinden şantiyeye geçiş sırasında otomatik süreç izleme ve kontrol sağlar.

VERIFI, kamyon içi sensörleri, dozlama ekipmanını ve veri zekâsını birbirine bağlayan bulut tabanlı otomatik bir sistem kullanır. Sensörler, gerektiğinde su ve/veya katkı eklemek için gerçek zamanlı olarak veri toplar. Yükleniciler, sisteme erişmek için çevrim içi bir portal (akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar) kullanabilir.

Pickard’a göre, “Extrudakerb, VERIFI sistemini kamyonlarında kullanmaya başlamasıyla, sistem olmadan önce 10-12 seferken, sonrasında 16-20 sefere ulaşarak vardiya başına verimliliği neredeyse iki katına çıkardı. Genel olarak, Verifi ile yenilikçi ortaklık, Extrudakerb’in geleneksel sınırları zorlamasına ve proje zaman çizelgelerine karşı üstünlük sağlamasına izin verdi.”

Kaynak: https://www.forconstructionpros.com/concrete/equipment-products/article/22431811/consistency-key-in-concrete-highway-safety-barrier-system

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Dünyanın dört bir yanındaki en tanınmış yapıların hepsinin bir cazibesi…
Cresta Posts Box by CP