Beton

Avustralya’nın Baloncuk Evi Satılığa Çıktı

1970’lerde Queensland Teknoloji Üniversitesi Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım Bölümünden mezun olan Graham Birchall, yaklaşık on yılını bitirme tezinde kullandığı uçuk fikirleri hayata geçirmeye adadı. Birchall and Partners’ın kurucu ortaklarından olan Avustralyalı mimar, projesinde kullandığı konseptleri bir araya getirdiği, eşsiz Baloncuk Evi’ni Avustralya’da inşa etti.

Birchall, bitirme tezinde ince beton kabuğu ve çelik hasır kullanarak karmaşık yapılar oluşturmayı içeren Ferroçement tekniğinin fiziksel özelliklerini araştırdı. Mezun olduktan sonra işe koyulan Birchall, tezine konu olan yaratıcı özellikleri hayata geçirdiği Baloncuk Evi’nin giderlerini kendi karşıladı. Ev, günümüzde hâlâ fütüristtik havasını koruyor.

1983 ve 1993 yılları arasında inşa edilen eve Birchall’ın kayınpederi Ed Bohl da büyük katkıda bulundu. Çoğu akşam ve hafta sonlarını buna adayan Bohl, fabrikasyon metodolojilerini geliştirmenin yanı sıra inşa tekniklerini de test etti.İnşasından 36 yıl sonra, Birchall ve Bohl’un Baloncuk Evi satılığa çıkarıldı. 11.000 metrekare büyüklüğünde olan ev, küresel şekillerdeki  çelik hasır sisteminin betonla kaplanmasıyla  oluşuyor. İçinde üç yatak odası, yüksek tavanlı bir kütüphane, okuma odası, bir gemi ustası tarafından yapılmış dairesel bir mutfak ve çeşitli yemek ve oturma alanları bulunuyor.

Evde aynı zamanda mimar tarafından tasarlanmış katlı bir eğlence odası ve evin iki katı boyunca uzanan, özel yapım bir şömine bulunuyor. Evin içinde bulunan su kulesi şeklindeki soğutma sistemi, iç mekâna canlandırıcı bir ortam sesi sağlamanın yanı sıra ilave ısıyı da uzaklaştırıyor.

On bir kubbe ve kesişen kürelerden oluşan kat planıyla, tezgâhlardan masalara kadar evin mobilyaları da dâhil olmak üzere hemen her parçası daire şeklinde.

Evin bodrum katında bir atölye ve dört araba büyüklüğünde bir garaj bulunuyor.

Fotoğraflar: First National Emlak / Birchall ve Partners Mimarlık

Kaynak: https://archinect.com/news/article/150213135/architect-built-concrete-bubble-house-in-australia-is-for-sale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Faulkner Mimarlık tarafından, sönmüş bir yanardağın eteğinde bulunan bir tepede…
Cresta Posts Box by CP