Beton

Yeşil Bir Gelecek İnşa Etmek: Japonya’nın Karbonu Beton Endüstrisinden Çıkarma Planı

Karbondioksit salımı küresel ısınmanın ana nedenidir. Japonya, Tomakomai limanının batı kanalında CO2’in nasıl yakalanıp depolanabileceğini gösteriyor. Uzmanlar, Tomakomai CCS gösteri proje merkezinde uygulanan teknolojinin Japonya’da ve dünya çapında net sıfır emisyona ulaşmak için çok önemli olacağı görüşündedir.

Japonya CCS (Karbon Yakalama ve Depolama) Başkanı Nakajima Toshiaki, geliştirilen teknolojinin sürecini, “endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan CO2’i yakalayıp yeraltına depolayarak küresel ısınmanın önlenmesine katkı sağlıyor.” şeklinde açıkladı.

Yakalanan CO2, Tomakomai CCS Merkezi’nin bitişiğindeki Idemitsu Kosan Hokkaido Rafinerisinde bir gaz tedarik tesisinden geliyor. Üretilen karbondioksiti de içeren bir gaz, boru hattıyla Yakalama Tesisine gönderiliyor.

CCS’den Yamagishi Kazuyuki, “Günde 600 tona eş değer, saatte maksimum 25 ton CO2 yakalıyoruz. Hedefimiz bir yılda 100.000 ton işlemek iken, 300.000 tonluk enjeksiyonu iki yıl önce başardık.” diye süreci açıklıyor.

CO2 içeren gaz tesise ulaştığında, CO2 gazdan ayrılır ve ana CCS tesislerinin bir parçası olan üç kule içinde kimyasal absorpsiyon ile tutulur. Şimdi, CO2’nin depolanması gerekiyor.

Kazuyuki, “Yakalanan CO2, belirli bir miktar basınç uygulandıktan sonra bu kuyunun girişine gönderiliyor. Bu boru aracılığıyla CO2 deniz tabanının altındaki jeolojik katmanlara gönderiliyor.” diyor.

Projenin iki enjeksiyon kuyusu, karadan deniz yatağı rezervuarlarına doğru açıldı. Bir kuyu, 1.000 ila 1.200 metre derinlikler arasındaki bir kum taşı tabakasını hedef aldı. Diğeri ise 2.400 ila 3.000 metre derinlikte volkanoklastik bir katmana ulaştı.

Japonya hükûmeti, bu teknolojinin uygulama aşamasına ulaştığında küresel ısınmanın etkisini azaltmak için önemli bir yaklaşım olacağına inanıyor.

Toshiaki, “Uluslararası Enerji Ajansı, 2050’de net sıfıra ulaşmak için CCS sistemleriyle yılda 7 milyar tondan fazla CO2 depolama kapasitesine sahip olmamız gerektiğini hesapladı. Bu, fosil yakıtların daha temiz bir şekilde kullanılmasına veya CO2’i doğrudan atmosferden yakalatıp yeraltında depolamamıza yardımcı olacaktır.” şeklinde belirtti.

Karbon negatif beton

CO2 atmosfere girmeden önce yakalanıp toprakta depolanabilse de Japonya, CO2-SUICOM adı verilen bir karbon negatif beton üretmek için yakalanan CO2’‘i kullanmanın bir yolunu buldu.

Kajima Teknik Araştırma Enstitüsü beton ve inşaat malzemeleri grubunun Genel Müdürü Watanabe Kenzo, “Sıradan beton, üretimi sırasında metreküp başına yaklaşık 288 kg CO2 salıyor, ancak CO2-SUICOM eksi 18 kg elde etti.” şeklinde açıklıyor.

CO2-SUICOM, yalnızca karbon negatif olmakla kalmayıp aynı zamanda kürleme işlemi sırasında CO2’i de absorbe edebilen dünyadaki ilk beton olma özelliğini taşıyor.

Bu, kimyasal bir yan ürün olan özel bir malzemenin eklenmesi ve ardından betonun CO2’e maruz bırakılmasıyla mümkün kılınıyor.

Kenzo, “CO2-SUICOM’un kürleme işlemi için su yerine CO2 gazı kullanıyoruz. CO2 sertleşirken betonla temas ettirilerek hareketsiz hâle getiriliyor. Özel bir karışım olan ‘γC2S’i ekliyoruz, büyük miktarda CO2 katılaştırdığı için buna ‘sihirli toz’ adını verdik. Bu ‘sihirli beton’u ne kadar çok üretirsek, atmosferdeki CO2’i o kadar fazla azaltacağımıza inanıyoruz.” şeklinde açıkladı.

Bu çevre dostu beton, her türlü altyapı ve yapı projelerinde prekast malzeme olarak kullanılabiliyor. SUICOM, duvarlar, tavan panelleri ve birbirine geçmeli bloklar inşa etmek için daha önce kullanıldı. Yakın gelecekte, teknolojinin daha geniş bir inşaat malzemeleri yelpazesine uygulanması planlanıyor. Karbon negatif beton daha sonra yerinde dökme kullanım için karıştırılmış beton olarak kullanılabilir. Bu, inşaat için ileriye dönük, yeni bir yeşil yol açacaktır.

Kaynak: https://www.euronews.com/2021/11/08/cementing-a-cleaner-future-how-japan-is-cutting-carbon-from-industry

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Son 60 yılda beton vibratörleri, beton işleri için gerekli bir…
Cresta Posts Box by CP