Beton

İnşa Edilen En Uzun 3D Baskılı Beton Yaya Köprüsü Şekillenmeye Başladı

Dünyanın en uzun 3D beton baskılı yaya köprüsü olma niteliğine sahip olan Hollanda Bayındırlık ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün (Rijkswaterstaat) ortak projesinin inşası, Eindhoven’daki BAM ve Weber Beamix tesislerindeki üretimin ardından Dukenburg şehrinde başladı. Summum Engineering, Michiel van der Kley’in serbest biçim tasarımını detaylandırmak ve rasyonalize etmek adına projenin parametrik modellemesini üstlendi.

Rijkswaterstaat ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesinden Michiel van der Kley’in ortaklaşa yürüttüğü proje, 3D teknolojileri başta olmak üzere yeni inşaat tekniklerinin kullanıldığı inovasyonların ve iş birliği olanaklarının artırılması yönünde atılmış bir adım olarak nitelendiriliyor.  

2018’de Avrupa Yeşil Başkenti seçilen Nijmegan, o yılı simgeleyecek ikonik ve göze çarpan bir yapı bırakmak istiyordu, dolayısıyla proje için ideal bölge olarak öne çıktı. Rijkswaterstaat, inovasyonu pratiğe döken köprünün inşaat sektörünün geleceği açısından büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Yakında montajı yapılacak olan köprü aynı zamanda 3D beton yazıcının yalnızca estetik tasarımlarda değil, daha pratik uygulamalarda da kullanılabileceğini kanıtlayan projelerden yalnızca biri. Avrupa, ABD, Afrika, Orta Doğu, Çin ve Avusturalya’da yürütülen dev projeler devam ederken pazar hızla gelişiyor. Bu projenin ardından Kuzey Hollanda’da inşa edilmek üzere dört tane daha köprü tasarımı planı mevcut.

Gelişen dijital tasarım ve inşaatın, daha iyi ve düşük riskli koşullarla hayata geçirilebilen yeni bina konseptlerinin önünü açması bekleniyor. 3D baskı teknolojisi, daha uygun maliyetli, daha hızlı, dayanıklı ve serbest biçimli yapım yöntemleri için büyük potansiyel taşıyor. Rijkswaterstaat ve Michiel van der Kley’inki gibi projeler, geleneksel tekniklerle yapılması neredeyse imkânsız olan tasarımları ve 3D baskının tanıdığı tasarım özgürlüğünün sınırlarını keşfediyor.

3D baskı ile serbest biçimli yapım olanakları; yapısal güvenlik yaklaşımı, bu tür şekiller için analiz yöntemi ve 3D yazıcı için girdinin belirlenmesi gibi yeni zorlukları da içinde barındırıyor. Summum Engineering, serbest biçimli tasarımı detaylandırmak ve rasyonalize etmek adına bir parametrik modelini çıkardı. İlk şekli oluşturan model; tasarımı mühendislerin belirlediği yapısal kısıtlamalara uygun hâle getirdi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesindeki baskı özelliklerine göre bölümlere ayırdı ve köprünün iç geometrisini oluşturdu.

Üç tip çıktı belirlendi: Birincisi, Revit modeline girdi olarak segmentli  köprünün dış yüzeyleri ve Witteveen+Bos tarafından 2D çizimleri; ikincisi, DIANA’ya sonlu eleman hesaplamalarına girdi olarak verilecek, iç geometriyi de içinde bulunduran, boşlukları çevreleyen saran ağ yapısı ve üçüncüsü ise  3D yazıcı konfigürasyonları.

Kaynak: www.3dprintingmedia.network/longest-3d-printed-concrete-pedestrian-bridge-begins-to-take-form-in-nijmegen/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Beton kaplama kalite güvencesindeki yeni gelişmeler, kalite, dayanıklılık ve karışım…
Cresta Posts Box by CP