BetonBeton Yol

Elektrikli Arabaları Yolculuk Esnasında Şarj Edecek İlk Beton Yol

Magment adlı bir Alman firması, elektrikli otomobillerin pilleri yolda giderken kablosuz enerji teknolojisi sayesinde şarj olmasını sağlayan bir proje geliştirildi. Şirketin öncüsü olduğu sistemin, yakında ABD’nin Indiana eyaletinde kullanıma sunulması bekleniyor. Magment CEO’su Mauricio Esguerra, projenin dinamik kablosuz şarj teknolojileri için fiyat, sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından bir emsal olacağını savunuyor.

Indiana Ulaştırma Bakanlığı elektrikli araçların en büyük dezavantajlarından biri olan şarj sorununa bir çözüm getirmek amacıyla elektrikli tel bobinleri gömerek, telefon ve tablet gibi cihazların kablosuz şarj işlemine benzer şekilde manyetik alan oluşturan bir yol projesi geliştirdi.

Bu sistemin etkili olması için, arabalara bir alıcı bobininin takılı olması gerekir. Böylece araçlar yol boyunca ilerlerken mıknatıs gibi davranıp enerjiyi yüzeyden toplayabilecek. Tasarımı üstlenen Alman firması Magment’in yaptığı açıklamaya göre üç aşamadan oluşan kuruluma yakında başlanabilir.

Magment bu fikri yükselen bakır fiyatlarına bir çözüm olarak geri dönüştürülmüş ferrit kullanımı şeklinde geliştirdi. Singularity Hub’a göre sistem %95’e varan bir iletim verimliliği sağlamanın yanı sıra standart yol yapım kurulum maliyetlerince inşa edilebilir. Üretime başlanması için yapılması planlanan iki laboratuvar testi ile başarılı olunması gerekiyor.

Gerçekleşirse, proje elektrikli araçlar alanında teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğinin bir kanıtı olacak. Cornell Üniversitesinde şarj yolları üzerinde çalışan araştırmacılar böyle bir teknolojinin beş ila on yıl daha mevcut olmayacağını savunmuştu.

İsveç’teki kara yolları hâlihazırda bir elektrik sisteminin bulunduğu bir ağa sahiptir. Araçların alt takımına bağlanan kol, elektrik raylarından güç alır. Electreon adlı bir İsrail firması ile birlikte Volkswagen, Milano ve Brescia arasındaki yollarda 70kW/h enerji üreten bir şarj sistemi geliştirdi.

Almanya’da ise, Siemens an itibarıyla bir kablo iskelesi geliştirme sürecinde: Frankfurt’un dışında, dört kilometre uzunluğunda bir yolun üstünden geçen teller, tramvayların araçlarını topladığı sisteme benzer bir sistemde arabaların enerji toplamasına olanak sağlıyor.

Kaynak: https://euroweeklynews.com/2021/08/27/german-firm-pioneering-first-concrete-road-to-be-able-to-charge-electric-cars-as-they-travel/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacıları, beton kullanımı…
Cresta Posts Box by CP