Beton

Dünyanın Toprak Altındaki En Büyük Binası: Quzhou Stadyumu

Mimarlık stüdyosu MAD Architects, Çin’in Quzhou kentinde zemine gömülü ve çim çatılarla kaplı kıvrımlı bir beton stadyumu tasarladı.

“Bir arazi sanatı” olarak tasarlanan 33.731 metrekarelik stadyumun 30.000 kişilik kapasitesi olacak. MAD Architects tarafından “krater benzeri” olarak tanımlanan iç mekân, çevredeki manzarayı takip edecek şekilde tasarlanmış dalgalı oturma düzenine sahiptir.

Çeşitli yeşil tonlardaki koltuklar, çevredeki tepelere de atıfta bulunur ve stadyumun beyaz tentesiyle kontrast oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.

Şanghay’ın 400 kilometre güneybatısında, ormanlarla çevrili bir şehir olan Quzhou’da bulunan Quzhou Stadyumu, şu anda yapım aşamasında olan ve yaklaşık 700.000 metrekareye yayılacak olan Quzhou Spor Parkı’nın merkezinde bulunuyor.

Kompleksin büyük bir kısmı yer altında bulunuyor

Kısmen yere gömülmüş olsa da Quzhou Stadyumu’nun şekli, sahadan görülebilen ve aynı zamanda daha uzak yerlere adeta selam veren bir dağ sırtına atıfta bulunularak oluşturuldu.

MAD Architects, “Peyzajı, vizyoner bilim kurgu yazarlarının hayal ettiği gezegenleri çağrıştırıyor.” dedi.

İç mekânda ahşap damarlı beton levhalar kullanılmıştır

Dokuz girişi olan eğimli bir cepheye sahip stadyum, yerel olarak üretilen betondan yapılmış 60 adet kolonla destekleniyor.

MAD, binanın girişlerini “okyanus dalgaları” gibi görünen çift kıvrımlı yüzeylerle tasarlarken, duvarlar dokulu ahşap damarlı beton levhalardan yapılmıştır.

Stadyumun üzerinde, kendi kendini taşıyan çelikten yapılmış uzun bir kanopi çatı bulunuyor.

Çatı sisteminin alt yarısı, akustiği geliştirmeye yardımcı olan mikro deliklere sahip ışık ileten sentetik polimer PTFE membran ile sarılmış ve üst kısmı daha sağlam ve yağmur geçirmez bir PTFE membrandan yapılmıştır.

Hafif gölgelik ziyaretçileri yağmurdan korur

Quzhou Stadyumu’nun arenası ve oturma yerleri yerden yüksekte bulunuyor, ancak otopark da dâhil olmak üzere bina tesislerinin çoğu, dalgalı tepenin içinde olacak şekilde tasarlanmış.

MAD, binada yer altı alanlarına ışık girmesine izin veren büyük açıklıklar bulunuyor. Stadyum aynı zamanda “yağmur suyunu toplayacak, depolayacak ve arıtacak.” şekilde tasarlandı.

30.000 koltuk yeşilin tonlarında yapıldı

Stadyumun dışına, metal ve taştan tabelalar yapılarak, çevreye uyum sağlaması için zemine gömüldü. MAD, Quzhou Stadyumu tasarımının, peyzajın nerede bitip binanın nerede başladığını anlamayı zorlaştıracağını umuyor.

Stüdyo, “MAD Architects, stadyum alanlarını yalnızca şehrin kentsel merkezine yakın, sportif ve rahat dinlenmeye uygun dinamik bir park alanı olarak değil, aynı zamanda insanlar ve doğa arasında manevi bir bağlantı için bir fırsat olarak görüyor.” dedi.

Stadyum bir tepeden çıkıyor gibi görünüyor

Stüdyo, “Ma Yansong için Quzhou stadyumu geleneksel spor mimarisinden ayrılıyor.” diye ekledi. “Doğanın içine dalan ve herkesi spor ruhunu bir araya getirmeye ve paylaşmaya davet eden bir kara sanatı parçası olarak tasarlandı.”

İki etapta inşa edilmesi planlanan 10.000 kişilik spor salonu, bilim ve teknoloji müzesi, 2.000 kişilik yüzme havuzu, oteller, gençlik merkezi ve perakende programlarını da içeren Quzhou Spor Parkı’nın inşaatı tamamlanan ilk etabı Quzhou Stadyumu olacak.

MAD Architects’in yakın tarihli diğer projeleri arasında Los Angeles’ta inşaatı devam eden Lucas Müzesi ve Çin’deki ilk sosyal konut projesi yer alıyor.

Kaynak: www.dezeen.com/2022/10/05/mad-quzhou-stadium-worlds-largest-earth-sheltered-buildings/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Döngüsel ekonomide on yıldan fazla çalışıp, şaşırtıcı bir gerçeği fark…
Cresta Posts Box by CP